Pokud chcete, aby byla vaše imunita stoprocentní a vy se každý den nepotáceli z práce unavení a bez síly, je důležité hledat možnosti, které vám osobně pomohou spát kvalitně a dostatečně dlouho. Spánková hygiena je toho klíčem.
Dávno tomu, kdy bylo doporučováno nejíst alespoň dvě hodiny před spaním. Je potřeba pravidelný jídelníček přizpůsobit svému režimu. Co ale před spaním sníte a vypijete, má na kvalitu spánku velký dopad. Podvečerní káva, hutná večeře nebo přílišné množství nevhodných nápojů může narušit usínání a má obrovský dopad na kvalitu odpočinku. Při načasování posledního šálku kávy myslete na to, že kofein odbourává vaše tělo asi sedm hodin. Klinický psycholog zaměřující se na spánek Michael Breus doporučuje, abyste nápoje obsahující kofein pili nejpozději kolem 14 hodiny.
Ve zdravém těle, zdravý duch! Pravidelná sportovní aktivita je klíčem, jak dobře spát. Ale pozor, kardio cvičení těsně před usnutím může mít opačný efekt, a tak se snažte vyrazit na brusle, běhat nebo třeba na tenis ideálně hned po práci.
Společnému tématu spánku a pohybu jsme ostatně věnovali i náš článek Cesta ke zdraví a pohodě.
Tento zdánlivě nevinný zvyk může však působit řadu obtíží. Mysl i tělo odpoledním šlofíkem nabude přesvědčení, že nám bude v noci stačit méně spánku, což může zkomplikovat večerní usínání. Snažte se proto vydržet do večera.
Přestože tomu aktuální situace příliš nefandí, zkuste denně strávit alespoň hodinu na čerstvém vzduchu. Zvýšený příjem kyslíku na čerstvém vzduchu zvyšuje hladinu kyslíku a následně i serotoninu, který pomáhá k tomu, abychom cítili klid, štěstí a uvolnění – což je ideální kombinace pro kvalitní spánek.
Ke kvalitnímu spánku velmi pomáhá, pokud budete dodržovat režim. Chodíte spát mezi desátou a jedenáctou? Snažte se toho držet. To samé platí i o vstávání.
V přetopené místnosti se vám bude těžko usínat. Ideální teplota v ložnici je v rozmezí 18 až 24°C.
Bez ohledu na to, kolik místa v ložnici máte, klid mysli vám pomůže navodit neutrální, čistá a organizovaná výzdoba. Pečlivě si vyberte tu nejlepší matraci, kterou si můžete dovolit a připravte si další přikrývku pro případ, že by vám byla zima. Ložnice by měla být příjemným místem, kde můžete zavřít dveře a odpočinout si.
„Stále více výzkumů potvrzuje negativní dopad modrého světla, hlavně pak spektra vyzařovaného elektronickými displeji. Když trávíme hodně času u displeje, déle se pak dostáváme do hlubokého REM spánku. To může snížit počet spánkových cyklů, které jsou třeba pro fyzickou i psychickou regeneraci,“ říká doktor Breus.
I tomuto tématu jsme se v minulosti věnovali v článku Chraňte své oči před modrým světlem!
Nalaďte se na spánek. Dejte si vanu nebo sprchu, pusťte si klidnou hudbu, využijte sílu aromaterapie nebo vypijte meduňkový čaj.
Usínání a klidnému spánku pomáhá ticho a klid. Negativně působí domácí mazlíčci, chrápající partner, hluk z ulice, nebo roztěkaná mysl, kterou nejde snadno zklidnit. Pomoci mohou relaxační či meditační zvuky. A proto vypněte televizi a přesuňte psí pelíšek mimo ložnici. A pokud ruší váš spánek hluk, kterému se nelze vyhnout, vyzkoušejte aktivní špunty do uší Bose Sleepbuds II.
Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com