Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Vypadávají vám vlasy? Pomůže Omega 3 i zinek

Publikováno: 5.11.2019
Vypadávají vám vlasy? Pomůže Omega 3 i zinek

Markéta Palatin

Redaktorka

Více o autorovi

Vlasy jsou vizitkou žen podobně jako upravený obličej nebo nehty. Spolu s přibývajícími léty však dochází k přirozeným změnám, které vyžadují naši větší pozornost. Jednou z nich je i zhoršení kvality vlasů, případně jejich vypadávání a lámavost. Základem péče o vlasy, pleť i nehty samozřejmě jsou kvalitní kosmetické přípravky, ale snaha samotná musí začít uvnitř. Co všechno nám může s vypadáváním vlasů pomoci?

Vlasy jako symbol našeho zdraví

V mnoha ohledech vlasy můžeme chápat jako statistické centrum našeho zdraví. Odráží se v něm nejen nás fyzický, ale i psychický stav. Zároveň se nemusí jednat o aktuální situaci, ale důsledek až tři měsíce staré záležitosti (např. náročná životní situace, stres v práci nebo zdravotní problém). Každopádně, pokud vám vlasy začnou z nenadání vypadávat opravdu po hrstech, je třeba zbystřit. Taková skutečnost může totiž ukazovat nejen na počínající alopecii, ale i jiný vážnější problém.

Příčina vypadávání vlasů není jedna

Přirozená výměna vlasů obvykle probíhá na podzim a na jaře. Zatímco v měsících, kdy je méně slunečního záření (tedy v zimě) se naše vlasy stanou tenčí a více padají, v létě je tomu přesně naopak - houstnou a lesknou se. Není tedy na závadu, pokud se v přechodových obdobích zvýší padání. Přesto by nemělo jít o hrsti. Nejčastější příčinou padání vlasů bývá hormonální nerovnováha, která se u žen zpravidla objeví v době těhotenství, po porodu, v menopauze a nebo při onemocnění štítnou  žlázou. Dalšími příčinami jsou: nevhodná kosmetika, časté fénování, stres a hlavně nedostatek vitamínů a minerálů. 

Potraviny pro správnou výživu vlasů

  1. Vitamíny skupiny B - zejména B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová) a B6 (pyridoxin).  Stimulují tvorbu vlasů a udržují i jejich pevnost. Nejvíce vitamínu B najdete v droždí, kvasnicích, vnitřnostech (játra a ledviny) a také v rybách.
  2. Betakaroten / Vitamín A - podporuje tvorbu kožního mazu, který zajišťuje optimální hydrataci pokožky, zároveň chrání pkožku před volnými radikály . Najdete ho ve žlutém a oranžovém ovoci a zelenině.
  3. Vitamín C - urychluje látkovou výměnu v pokožce a podporuje růst vlasů. Pokud je vitamínu C nedostatek, projevuje se to suchými a štěpivými vlasy. Oslabené vlasy jsou následně náchylnější k vypadávání.
  4. Zinek - je podporou při vypadáváním vlasů, ale také je prevencí lámání či šedivění. Nejvíce ho je v krevetách, rybách, ústřicích, játrech, vaječném žloutku či slunečnicových semínkách, ořeších a listové zelenině.
  5. Omega 3 mastné kyseliny - má protizánětlivé účinky, díky čemuž chrání i pokožku hlavy. První příznaky vznikajícího zánětu v kůži je její zarudnutí a svědění, které mohou být předstupněm vypadávání vlasů. Omega 3 jsou nezbytnou součástí naší výživy, kromě podpory kvality vlasů mají na náš organismus řadu dalších prospěšných vlivů.
  6. Hořčík - látka, která je nezbytná k tvorbě zdravých vlasových folikulů. Pomáhá nám i s náladou a proti křečím. Bohatým zdrojem jsou sójové boby, banány, ovesné vločky, zelí, jablka, ořechy (kešu, mandle) či mák a jiná semena.
  7. Železo - pokud nám chybí, projevuje se to únavou a právě vypadáváním vlasů. Železo je pro tělo nezbytné - pomáhá mu s distribucí kyslíku a správným prokrvením orgánů (je součástí červeného barviva hemoglobinu). Pokud ho není dostatek, bere si tělo železo právě z vlasových kanálků, čímž vlasy oslabí. Najdete ho v mase (červeném a vnitřnostech), luštěninách a dále např. v ovoci (švestky, borůvky, datle, hrušky...), zelenině (červená řepa, brokolice, pórek, špenát), ořeších.

Více o jednotlivých prospěšných látkách si můžete přečíst v našem Slovníčku.

Co ještě proti padání může pomoci?

Kromě vyváženého zdravého jídelníčku je dobré se zaměřit i na psychickou oblast. Pravidelný odpočinek, vyživující spánek, pohyb, který přináší radost a posiluje náš organismus jsou celek. Zkuste také pracovat sami se sebou a nalézt způsob, jak oslabit vliv stresu. Pokud pro sebe chcete udělat něco extra, pak si zajděte i na masáž hlavy. Kromě posílení kořínků skrze dotyky a použité oleje, je pozitivem zdravé prokrvení pokožky. To může dokonce pomoci i s uvolněním páteře, ramen či migrénami.  

Zároveň je třeba si uvědomit, že stejně jako problém nevzniká přes noc (nemluvíme o úrazech), pak i náprava nějakou dobu trvá. V případě vlasů se může jednat i o období 3 měsíců. Buďte tedy se sebou trpěliví a snahy nevzdávejte. Pokud se však problémy zhoršují, je dobré navštívit dermatologa.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)