Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Bylinka pro tento měsíc: Kozlík lékařský proti nespavosti

Publikováno: 11.10.2021
Bylinka pro tento měsíc: Kozlík lékařský proti nespavosti

Markéta Veselá

Redaktorka

Více o autorovi

Jiným názvem také kočičí kořen používali již staří řečtí léčitelé a popularitu si udržel přes středověk až dodnes. Dříve se doporučoval především při nespavosti.

Kozlík lékařský: Kouzelná trvalka

Proč se kozlíku říká kočičí kořen? Protože svou vůní kočky přitahuje, ty se o něj rády otírají anebo v něm spí, podobně jako v šantě kočičí. Jedná se o trvalku, na kterou můžete narazit takřka po celé republice. Má ráda vlhčí místa. Z rostlinky se nejčastěji využívá kořen. Sbírají se dvouleté rostliny, sběr probíhá v květnu před rozkvětem, nebo na podzim (od října do listopadu).

Jak kozlík sušit?

Kořen kozlíku se omyje a suší buď na slunci nebo v sušičce či troubě, ale pozor, aby si udržel své účinky, neměl by být vystaven teplotě nad 40 stupňů Celsia. Pozor si dejte i na příliš dlouhé máčení a drhnutí kartáčem.

Použít se dá ale i v syrovém stavu. Z účinných látek zmiňme především éterické oleje, kyselinu valerovou či hořčiny.

S čím nám kozlík pomůže?

Využití kozlíku je opravdu široké, i proto byl tak oblíbený v lidovém léčitelství a především ve středověku zažil doslova boom. Ne nadarmo se říká, že je to takové přírodní Valium. Na co se nejčastěji používá?

  • kozlík dokáže zklidnit, odbourává nervozitu a pomáhá s nespavostí
  • pomáhá vyrovnávat se se stresem
  • zmírňuje menstruační bolesti a problémy spojené s přechodem
  • doporučuje se i lidem se syndromem neklidných nohou, či větším dětem a dospělým s ADHD
  • zlepšuje zažívání
  • doporučuje se i pro zlepšení paměti
  • pozitivně působí i na kardiovaskulární systém, či problémy s bušením, pícháním či arytmií

Co si z kozlíku připravit? Zkuste valeriánské kapky

Kozlík se dá využít opravdu všestranně. Připravit si z něj můžete koupel, parní lázeň, čaj či odvar. Přinášíme vám recept na takzvané valeriánské kapky, neboli tinkturu z kořene kozlíku.

Co budete potřebovat?

  • kořen kozlíku lékařského 
  • domácí pálenku, vodku či líh

Postup: Sušený nebo čerstvý kořen kozlíku nastrouháme nebo pokrájíme nadrobno a naložíme do alkoholu (v poměru 1 díl kozlíku na 5 dílů alkoholu) a necháme 2 týdny macerovat při pokojové teplotě, občas protřepeme. Poté scedíme přes plátýnko. Kapky se obvykle užívají po dobu 4 týdnů v množství 20 kapek 3x denně.

Kdo by si měl dát pozor?

Vyhnout kozlíku lékařskému by se měly těhotné a kojící ženy a také děti do tří let věku. Nedoporučuje se ani lidem s onemocněním jater. I zdraví lidé by neměli valeriánské kapky či jiné přípravky z kozlíku používat dlouhodobě, tělo si poté zvykne a účinky již nebudou tak znatelné.

Přečtěte si více i o dalších bylinkách v našem pravidelném měsíčním seriálu Bylinka pro tento měsíc:

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)