Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Říjen si posvítí na žaludek

Publikováno: 1.10.2018
Říjen si posvítí na žaludek

Markéta Palatin

Redaktorka

Více o autorovi

Umíme věci kolem sebe „strávit“ a nebo je z různých důvodů držíme v sobě? Umíme komunikovat své potřeby? To jsou nejčastější otázky spojené s disharmonií v oblasti žaludku. Jak mu pomoci ke správnému fungování?

Funkce žaludku

Žaludek je orgán trávicí soustavy, který má za úkol v ústech rozmělněnou potravu mechanicky a chemicky rozložit a poté promíchat. Takto upravená potrava se přesouvá do tenkého střeva, kde dochází k jejímu vstřebání do těla, případně je posunuta k vyloučení z těla.

Žaludek alternativně

Žaludek je takovou okamžitou kontrolkou našeho psychického stavu. Při náznaku stresu jakéhokoli druhu (strach, šibeniční termín projektu, napjaté vztahy či starost o děti či rodinu) se v něm okamžitě projeví v podobě tlaku.

Ve východním přístupu je žaludek symbolem schopnosti přijímat. V přeneseném slova smyslu symbolem otevřenosti vůči vnějšímu světu. Jak jsme ochotni brát na zřetel názory druhých lidí? Jak akceptujeme rozhodnutí, které jsou odlišná od toho, co bychom si přáli? V případě, že se některé situace neseme „těžce“ a máme snahu se jim vyhýbat (většinou ze strachu z důsledků), odrazí se to právě na našem žaludku = jídlo trávíme těžce. Objevuje se nadýmání, pálení žáhy a dokonce i zvýšená kazivost zubů či krvácení dásní. Stejně jako jsou zuby jakýmsi rozmělňovačem potravy, i situace musíme nejdříve „předžvýkat“, abychom je mohli „strávit.“ Proto se problémy s žaludkem mohou přenést i do ústní dutiny (nejsme schopni své požadavky vyslovit).

Pokud situace trvá dlouhodobě a my s ní nejsme vyrovnaní, mohou se objevovat záněty žaludeční sliznice. Pokud i pak přehlížíme naše potřeby, začne se tento stav doslova zhmotňovat v podobě vředů či kamenů.

Jak podpořit žaludek?

První pomocí pro žaludek je minimalizace dopadů stresu. Stres ze života nelze vyloučit. Je to jakýsi přirozený obranný mechanismus našeho těla. Pokud je krátkodobý, mohou být jeho dopady dokonce pozitivní - vyburcuje k pořádnému výkonu a zlepšuje výsledky. Zároveň bychom však věci neměli nechávat na poslední chvíli. Naučte se optimálně zacházet se svým časem, buďte zodpovědní za své potřeby.

Pokud se dostanete pod tlak, je třeba se naučit s ním zacházet - aby neškodil, nýbrž pomáhal. Opět se nejedná o nechtěnou reakci našeho organismu. Je pouze ukazatelem toho, jak se v daném momentu cítíme. Najděte si tedy svůj způsob, jak se zklidnit (například dýchání či akupresura) a poté situaci začněte řešit, nenechávejte ji „vyhnít.“ Do svého života také zařaďte pohyb, který napětí uvolňuje. Může se jednat o běh, kolo a nebo sáhněte do východních kultur po tai-chi nebo čchi-kung, které se na práci s napětím a dosažením životní rovnováhy cíleně zaměřují.

Dalším předpokladem fungujícího trávení jsou i zdravé vztahy založené na otevřeném sdílení pocitů a komunikaci. Je třeba se naučit své pocity (hlavně ty nepopulární jako vztek, pocit bolesti, strach) vhodnou formou verbalizovat.

Jídlo, byliny i doplňky

Správnému trávení pomůže nejen  pohyb a odpočinek, ale také zdravá vyvážená strava. Pro podporu žaludku je vhodné ráno zařadit obilné kaše (kukuřičné, ovesné, pohankové, rýžové) a nebo teplé polévky. Dále je vhodná zelenina, která má přirozeně sladkou chuť - dýně, kedlubna, mrkev. Jídlo by mělo být snědeno v klidu a hlavně bez rušivých vlivů jako je sledování televize či přítomnost mobilního zařízení.  Při problémech s žaludkem byste se měli vyhnout zejména ranní kávě a přílišné konzumaci jogurtů, sýrů či ovoce, které zvlhčuje. Pro zvládnutí stresu je vhodné zařadit do jídelníčku jídla bohatá na vitamín C, případně denní potřebu řešit prostřednictvím kvalitních potravinových doplňků. Poděkuje vám i váš imunitní systém.

Září bylo zaměřeno na slezinu a slinivku, listopad bude patřit plicím.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)