Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Než vklouznete do teplých bot, zkontrolujte je

Publikováno: 26.9.2019
Než vklouznete do teplých bot, zkontrolujte je

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

Ortopedi i pedikérky by mohli vyprávět, co všechno si s chodidly dokážeme udělat tím, že nosíme špatné boty. Zničené klouby, ploché nohy, zdeformované nehty vídají každý den. Přitom by stačilo použít selský rozum, který říká, že bota musí být pohodlná, odpovídající tvaru chodila a nesmí nikde, ale opravdu nikde tlačit.

Výběr zdravých bot je zkrátka zásadní pro každého, kdo nechce časem trpět bolestivými problémy nejen nohou, ale ani páteře a vlastně celého pohybového aparátu. V našem těle totiž všechno souvisí se vším.

Zásadní je tvar

Při nákupu především zkontrolujte tvar bot. Ty musí dávat především v přední části noze dostatečný prostor. Při delším chození se díky únavě postupně bortí podélná a příčná klenba a noha se tím prodlouží a rozšíří. Příliš těsná obuv by tedy způsobila otlaky.

Tenkou podešev neberte

Určitě také prověřte, že mají boty na celodenní nošení anatomicky tvarované vkládací stélky, neboli vložky, které je možné večer z obuvi vyjmout a nechat vysušit. Boty musí dobře sedět na noze v nártové části. Nejlépší je, když jsou šněrovací, aby se na noze dobře utáhly. Boty pro použití na vycházky a turistiku musí mít také odpovídající spodek, tedy podešev. Pokud nejste vyznavačem bosého chození, tak ty s tenkou podešví nekupujte. Jinak totiž budete cítit každičký kamínek.

Co dělat každý den

Pokud je to možné, během dne boty střídejte. Při cestě do zaměstnání noste pohodlnou obuv, třeba i sportovní, v práci se přezujte. Na pochůzky do města vybírejte pohodlné boty a neřiďte se heslem „parádo, trp“. Předcházejte zapaření nohou a používejte dobré ponožky. Trekovou obuv je vhodné doplnit i o trekovou ponožku, která pomáhá membráně odvádět přebytečný pot z obuvi. Osvědčené jsou ponožky s bambusovým vláknem. Na běžné chození do práce či do města volte vzdušnou obuv a ponožku s co nejvyšším podílem bavlny. Umělým vláknům se vyhýbejte.

Pozor na podpatky

S podzimem začíná společenská sezóna, takže na řadu přijdou i lodičky na vysokém podpatku. Jednou za čas si takové obutí dopřejte, protože se tím nohy krásně prodlouží. Na denní nošení ovšem zapomeňte. Lékaři z Kliniky rehabilitačního lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice nedávno zveřejnili studii, prováděnou s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře. Prokázali, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků může nepříznivě působit na pohybový aparát. Zvyšuje totiž riziko poranění kotníku a rozvoje vbočeného palce, kterému se říká hallux valgus. Předpokládají se i další zdravotní důsledky, jako je chronická bolest v kříži, artróza kolenních kloubů a onemocnění Achillovy šlachy.

A chcete se dozvědět, kde se vlastně boty vzaly? Přečtěte si článek o historii obuvi.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)