
Výběr zdravých bot je zkrátka zásadní pro každého, kdo nechce časem trpět bolestivými problémy nejen nohou, ale ani páteře a vlastně celého pohybového aparátu. V našem těle totiž všechno souvisí se vším.
Při nákupu především zkontrolujte tvar bot. Ty musí dávat především v přední části noze dostatečný prostor. Při delším chození se díky únavě postupně bortí podélná a příčná klenba a noha se tím prodlouží a rozšíří. Příliš těsná obuv by tedy způsobila otlaky.
Určitě také prověřte, že mají boty na celodenní nošení anatomicky tvarované vkládací stélky, neboli vložky, které je možné večer z obuvi vyjmout a nechat vysušit. Boty musí dobře sedět na noze v nártové části. Nejlépší je, když jsou šněrovací, aby se na noze dobře utáhly. Boty pro použití na vycházky a turistiku musí mít také odpovídající spodek, tedy podešev. Pokud nejste vyznavačem bosého chození, tak ty s tenkou podešví nekupujte. Jinak totiž budete cítit každičký kamínek.
Pokud je to možné, během dne boty střídejte. Při cestě do zaměstnání noste pohodlnou obuv, třeba i sportovní, v práci se přezujte. Na pochůzky do města vybírejte pohodlné boty a neřiďte se heslem „parádo, trp“. Předcházejte zapaření nohou a používejte dobré ponožky. Trekovou obuv je vhodné doplnit i o trekovou ponožku, která pomáhá membráně odvádět přebytečný pot z obuvi. Osvědčené jsou ponožky s bambusovým vláknem. Na běžné chození do práce či do města volte vzdušnou obuv a ponožku s co nejvyšším podílem bavlny. Umělým vláknům se vyhýbejte.
S podzimem začíná společenská sezóna, takže na řadu přijdou i lodičky na vysokém podpatku. Jednou za čas si takové obutí dopřejte, protože se tím nohy krásně prodlouží. Na denní nošení ovšem zapomeňte. Lékaři z Kliniky rehabilitačního lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice nedávno zveřejnili studii, prováděnou s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře. Prokázali, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků může nepříznivě působit na pohybový aparát. Zvyšuje totiž riziko poranění kotníku a rozvoje vbočeného palce, kterému se říká hallux valgus. Předpokládají se i další zdravotní důsledky, jako je chronická bolest v kříži, artróza kolenních kloubů a onemocnění Achillovy šlachy.
A chcete se dozvědět, kde se vlastně boty vzaly? Přečtěte si článek o historii obuvi.