Do první třídy se správnou výslovností
Ideální je, pokud dítě do školy nastupuje se správnými výslovnostními vzorci. Usnadňuje mu to nejen učení, ale samozřejmě i fungování v kolektivu. Každé dítě je však individuální, takže nesrovnávejte s jeho spolužáky, ale pokud problémy přetrvávají, řešte je s logopedem. Co se týče přímo hlásky r, mělo by ji dítě zvládnout nejpozději do sedmi let věku.
Jak trénovat výslovnost hlásky r?
Ta patří mezi ty nejobtížnější hlásky. I proto dnes řada dospělých stále bojuje s ráčkováním. Aby tak nedopadl i váš potomek, věnujte tréninku dostatek pozornosti. Zároveň ale mějte na paměti, že malé děti se nevydrží příliš dlouhou soustředit, lepší je proto trénovat několikrát za den v kratších úsecích (například desetiminutových). Vysvětlete dítěti, co a proč po něm chcete. Neargumentujte tím, že ostatní už tohle dávno říct umí, spíše najděte něco, v čem si váš potomek pomůže, pokud se hlásku r naučí říkat. Třeba že si pak bude moct samo objednat zmrzlinu a všichni mu budou rozumět.
A jak by měl samotný trénink probíhat?
- Poslech – děti se výslovnost učí tak, že ji odposlouchávají. Pohlídejte si tedy svou vlastní mluvu, často dětem čtěte, povídejte si s nimi, případně jim můžete pustit audio pohádku.
- Zpěv a cvičení jazyka – i jazyk je třeba trénovat. V tomto případě především jeho postavení za horními řezáky. Dítě si může hrát s bonbonem, který se snaží udržet za zoubky anebo ho naučte, jak dělá koník podkovami (jazyk na horní patro). Skvělý je také zpěv.
- Místo písmenka r vyslovujte d – pokud se výslovnost r nedaří, zkuste ho ve slabikách a slovech nahradit hláskou d. Ta je totiž co se týče výslovnosti nejvíce podobná. Pokud se tedy dítě naučí správně ve slově říci d, k vytouženému r už je to jen krůček. Také pomáhá opakovat spojení td, z kterého se velmi brzy vyloupne krásné r.
- R se učí ve skupinách – učíme se tedy vyslovovat například tr, vr, fr, dr, pr apod.
- Pohlídejte si postavení mluvidel – jazyk by měl být při vyslovování hlásky r za předními horními řezáky. Ústa by měla zůstat pootevřená, protože by nemělo docházet k zapojení i dolní čelisti. Dítko si proto může za spodní zuby dát třeba ukazováček.
- Odměňujte i sebemenší úspěch – naučit dítěti správnou výslovnost vyžaduje od rodičů opravdu velkou dávku trpělivost. Abyste však svému potomkovi učení neotrávily, snažte se ho motivovat a brát to jako hru. Za každý úspěch se můžete odměnit, tedy nejen své dítě, ale i vy sami!
Autor: Markéta Veselá
Zdroj:www.maminka.cz
Foto: Shutterstock.com, Unsplash.com