Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

První menstruace není tabu. Co by dívka měla vědět?

Publikováno: 27.2.2020
První menstruace není tabu. Co by dívka měla vědět?

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

Menstruací začíná etapa života ženy, které se říká plodné neboli fertilní období. Řada dívek vyhlíží příchod svých prvních měsíčků s obavami. Jak moc budu krvácet? Bude to bolet a kdy mě vlastně čekají?

V kolika letech začínají holky menstruovat?

V současnosti se průměrný věk pohybuje okolo 12 a půl let. Nástup menstruace ovlivňuje hmotnost, výška, množství vody v těle, ale i genetika. Napovědět může i fakt, kdy měla první menstruaci maminka. „Příchod první menstruace lze rozeznat i díky četným indiciím. Jde například o počínající růst tělesného ochlupení, zvětšování prsou, pobolívání v podbřišku a někdy lze pozorovat i hlenovitý výtok z pochvy. Obvykle je možné ji čekat zhruba tři roky poté, co dívce začala růst prsa, nebo asi půl roku až rok poté, co se objevil poševní výtok,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. U obézních děvčat může nastat klidně i v sedmi nebo osmi letech, protože tuková tkáň ovlivňuje tvorbu estrogenu. S obezitou, chronickým stresem i vlivy chemikálií z okolí dokonce vědci spojují i jev zvaný předčasná puberta.

Co menstruaci způsobuje a kolik dní trvá?

Za vším stojí hormony estrogen a progesteron produkované vaječníky. Ty způsobují, že se děložní výstelka (endometrium) uvnitř dělohy začne zvětšovat a vytvářet si podmínky pro možné uhnízdění oplozeného vajíčka. Pokud k němu nedojde, začne se část výstelky odlupovat a s trochou krve a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví právě jako menstruační krvácení. Zpočátku může být celý cyklus nepravidelný, ale po 2 až 3 letech se ustálí a krvácení by mělo přicházet každých 4 až 5 týdnů (cca 28 dní). Samotná délka menstruačního krvácení je individuální a obvykle jde o 3 až 7 dní. Během této doby dochází ke ztrátě až 80 ml krve.

Co je to ovulace?

Ovulace je několikavteřinová část cyklu zhruba 14 dní před měsíčky, kdy se z vaječníků uvolní zralé vajíčko. Během své cesty vejcovody směrem k děloze může být oplodněno spermií, čímž dojde k otěhotnění. Vajíčko může být oplodněno jen do 24 hodin po ovulaci.

Proč mívám při menstruaci křeče?

Bolestivost a menstruační křeče způsobují kontrakce dělohy, která se snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Ulevit od křečí mohou analgetika, teplé obklady, bylinné čaje, mírná fyzická aktivita nebo masáž podbřišku. Pomoci může i hořčík nebo doplňky stravy s fytoestrogeny a dalšími vitamíny, minerály a extrakty jako například Sarapis Mensis.

Jsou lepší vložky, tampony, nebo menstruační kalíšky?

Pro mladé dívky jsou nejlepší klasické menstruační vložky. Manipulace s nimi je snadná a při pravidelné výměně 3x až 6x denně nic nehrozí. Tampony jsou vhodnější pro zkušenější děvčata, protože vyžadují více zručnosti při zavádění i zodpovědnější přístup k pravidelné výměně. Příliš dlouho zavedený tampon může způsobit infekci či syndrom toxického šoku. Rizika se pojí i s používáním menstruačního kalíšku, který je v současné době velkým hitem. „Pro ženské tělo je přirozené, aby krev odtékala pryč, kalíšky ji však zadržují. Pokud si žena nechá kalíšek dlouho zavedený a krvácí silněji, hrozí zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní,“ varuje lékař Pavel Turčan. To může vést i ke vzniku endometriózy, jež způsobuje bolesti a neplodnost. Při manipulaci s kalíškem hrozí také větší riziko zanesení infekce.

Co je to PMS?

PMS, tedy premenstruační syndrom se projevuje několik dnů až 2 týdny před nástupem menstruace. „Mezi typické příznaky patří náhlé změny nálad, přecitlivělost, podrážděnost, zvýšená citlivost prsů, bolest v podbřišku a křeče, bolest kloubů a svalů, zhoršení akné, ale i zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Míra projevů se různí, některé ženy je sotva zaregistrují. Výrazné symptomy PMS je proto vhodné řešit s lékařem,“ uvádí gynekolog.

Můžu při menstruaci sportovat?

Ano, záleží na vlastním pocitu. Obecně sportování menstruaci nijak neškodí a někdy rozproudění krve v podbřišku může uvolnit křeče. Během pohybu se vyplavuje hormon štěstí endorfin, což vede ke zlepšení nálady a utlumení našeho vnímání bolesti. Pokud má tedy žena i během menstruace chuť cvičit a sportovat, směle do toho.

Budu mít menstruaci už napořád?

Ne, poslední měsíčky obvykle přicházejí kolem 49. až 51. roku života ženy. Období vymizení menstruace se říká menopauza. Předchází ji přechod neboli klimakterium, během něhož se utlumuje hormonální aktivita. Ve vzácných případech může přechod nastat kupříkladu i ve věku kolem 30 let.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)