
Cvičení je klíčové zvláště pro stárnoucí tělo. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kardiovaskulární zdraví, posiluje kosti a svaly, dokonce přispívá psychické pohodě. Ženy, které pravidelně cvičí, mají nižší riziko chronických onemocnění, jako je diabetes, srdeční choroby nebo osteoporóza.
Během menopauzy se v těle odehraje několik klíčových procesů, které změní, jak tělo funguje. Je důležité vzít v potaz:
Cvičení po padesátce je specifické, protože musíte brát ohled na oslabení kostí, rychlejší ztrátu svalové hmoty nebo pomalejší metabolismus.
Začít může být náročné, zejména pokud jste nebyli dlouho fyzicky aktivní. Začněte pomalu, postupně zvyšujte intenzitu a budujte návyk. Na start stačí krátké procházky, které budete postupně prodlužovat. Vždy vezměte v potaz své dosavadní zdravotní problémy a řiďte se tím, co vám říká tělo.
Aerobní aktivity jako chůze, plavání, jízda na kole nebo tanec zlepšují kardiovaskulární zdraví a zvyšují výdrž. Plavání a jízda na kole poté tolik nezatěžují klouby.
Posilování je klíčové pro udržení svalové hmoty a zdraví kostí. Můžete začít s lehkými činkami nebo vlastní vahou. Na internetu je dnes mnoho programů či videí zaměřených na cvičení pro ženy 50+, podle kterých může cvičit každý v pohodlí domova.
Oblíbeným cvičením je také SM systém, který byl vyvinut lékaři jako forma rehabilitačního cvičení s pružnými lany. Je skvělé jako prevence a léčba bolesti zad, páteře a kloubů. Zaměřuje se především na ty části našeho těla, které ochabují nejrychleji.
Cvičení ve vodě je další skvělou cestou, jak udržovat své tělo ve formě v každém věku. Jedná se zde obvykle o kondiční cvičení s odporem vody. Jde o plnohodnotný, kardiovaskulární, vytrvalostní i silový trénink, který má skvělé účinky pro tělo – napomáhá kloubům v jejich flexibilitě, pohyblivosti a koordinaci.
Jóga a pilates jsou dnes velmi populárním druhem cvičení. Pomáhají zlepšit flexibilitu, což je důležité pro prevenci pádů a zranění.
Jógu i pilates můžete cvičit ve studiu nebo i doma podle videa. Dávejte si ale pozor na výběr cvičení. Stejně jako vám může pomoci, tak při nesprávném provedení může ublížit. Nebojte se při cvičení zeptat a vždy cvičte tak, jak je vám to příjemné.
Motivace může být jedním z největších problémů při udržení pravidelného cvičení.
Bezpečnost je vždy na prvním místě. Nezapomeňte se důkladně zahřát a na konci se protáhnout. Někteří fyzioterapeuti radí, že by protahování mělo trvat stejně dlouho jako samotné cvičení, aby nedocházelo ke zkracování svalů.
Pokud při cvičení cítíte bolest nebo nepohodlí, přestaňte a poraďte se s odborníkem. Poslouchejte své tělo a přes bolest necvičte.
Nezapomeňte, že nikdy není pozdě začít. Vaše zdraví a pohoda za to stojí. Je to skvělá příležitost, jak prožít stáří aktivně.
Zdroje: Ladylab.cz, cnet.com
Foto: Shutterstock