Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Kam na dovolenou? Vychutnejte si krásy české krajiny

Publikováno: 22.5.2020

rodinný výlet
poznávání
příroda
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Volné cestování do zahraničí je toto léto patrně nemyslitelné. Kam na dovolenou? Nezbývá než se poohlédnout po krajinách v České republice. V naší domovině jsou místa, která se nemohou měřit se světovými, co do velikosti a rozlehlostí. Jejich malebnost je ale tak odzbrojující, že se vyplatí je navštívit a pořádně prozkoumat.

Jestli český národ v něčem vyniká, je to turismus. Takovou hustotu turistických tras a systém označení, jaký máme zde, nenajdete nikde na světě. V roce 2017 byla délka označených cest přibližně 44 300 km. Od té doby toto číslo zase o pár stovek až tisíc kilometrů vzrostlo. Turistické trasy spojují známá i méně známá místa. Destinací, kam na dovolenou, případně kam na dovolenou s dětmi, je tedy více než dost.

Co uvidíte

 1. Kam na dovolenou: Jihočeský kraj – Česká Kanada

  V Jihočeském kraji a na Šumavě je tolik krásných míst, že by to vydalo na celou knihu. Jedním z nich je přírodní park Česká Kanada, ideální místo, kam na dovolenou s dětmi i bez nich. Nachází se mezi Novou Bystřicí, Člunkem u Jindřichova Hradce, Kunžakem, Českým Rudolcem a Slavonicemi. Park je protkaný naučnými i turistickými cestami a hlavně rybníky, které jsou skvělé pro letní rekreaci. V některých se dá koupat, jiné jsou domovem vzácných ptáků a rostlin. Na své si přijdou milovníci žulových skalních útvarů a městeček kolem Kunžaku i památek. Navštívit můžete Slavonice nebo nádherný Jindřichův Hradec. Výraznou dominantou je mohutná zřícenina hradu Landštejn. Česká Kanada je i rájem pro cyklisty. Vhodný pro rodinu je cyklovýlet Nová Bystřice – Třeboň, který je možné spojit také s jízdou místní úzkokolejkou.

 2. Kam na dovolenou: Východní Morava – Slovácko a Zlínsko

  Slovácko je kraj folklóru, krojovaných průvodů, ale i krásné přírody. Jestli přemýšlíte, kde strávit v létě pár dní, zkuste zavítat sem. Slovácko se rozprostírá kolem řeky Moravy, nečekejte žádná vysoká převýšení, ale spíš rovinky a mírné kopečky. Oblast je proto vhodná pro rodinu a dlouhé projížďky na kolech i na vyjížďky po vodě lodičkou. Na trasách si můžete užít skanzen Modrá, kde se vrátíte do doby Velkomoravské říše, i letecké muzeum v Kunovicích. Na Zlínsku narazíte na ZOO Lešná, jednu z nejkrásnějších zoologických zahrad v republice, i na romantickou promenádu v Luhačovicích.

 3. Kam na dovolenou: Severní Čechy – České Švýcarsko a Labské pískovce

  Doménou Severních Čech je bezesporu národní park České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Tato oblasti nabízí vše, pro milovníky skal a skalnatých útvarů. Vydat se můžete po naučné stezce v Jetřichovicích nebo zavítat do Labských pískovců do Hřenska. Na projížďku lodičkou Edmundovou soutěskou budete jistě vzpomínat. Stejně jako na pohled na známou Pravčickou bránu. Rodiny s dětmi toužící po dobrodružství mohou zkusit i lezení po skalách s instruktorem na Ústecku. Tato oblast je jako pro malé a velké horolezce a milovníky ferrat. Na kole si tu ale moc neužijete, kraj je výrazně kopcovitý.

 4. Další tipy, kam na dovolenou najdete i v našich předchozích článcích:

  Romantická zákoutí české republiky

  Přírodní silová místa, která byste měli navštívit

  5 tipů na pozitivní i tajemná místa v České republice

  Znojmo a Podyjí

  Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)