Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Kam mohou prarodiče vyrazit s vnoučaty na výlet?

Publikováno: 19.6.2020

rodinný výlet
poznávání
příroda
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Letní měsíce často děti tráví se svými prarodiči. Kam tedy vyrazit, aby byl prázdninový výlet zážitkem pro všechny? Vyrazte do přírody, za zvířaty, ale také za poznáním.

Co uvidíte

 1. Valašské muzeum v přírodě

  Když do skanzenu, tak do Rožnova pod Radhoštěm. Toto populární muzeum v přírodě je největší a nejstarší ve střední Evropě. Jeho založení se datuje na rok 1925 a jeho autory jsou bratři Jaroňkovi. Muzeum doposud prochází častými renovacemi a úpravami a je rozdělené do třech expozic – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina.

  Proč sem vyrazit s vnoučaty? Rodiče či prarodiče zde mohou svým ratolestem přiblížit tradiční rukodělné techniky, lidové umění, valašské tradice, ochutnat legendární frgále nebo kyselicu. Na vlastní oči zde mohou nahlédnout do stařičkých dřevěnic, v nichž žila celá rodina, sednout si do lavice ve škole nebo si nechat ukovat podkovu pro štěstí.

   Do jakých skanzenů se ještě podívat? Tipy najdete: Vyrazte za historií: Skanzeny v Čechách a na Moravě.

 2. Výlety s dětmi: IQlandia

  Na ošklivé počasí mohou prarodiče jednoduše vyzrát. V deštivém lze vyrazit s dětmi na výlet do liberecké IQlandie, která skýtá program pro malé i velké a dokonale potrápí mozkové závity.

  Toto první science centrum představuje a zpřístupňuje vědu a techniku všem věkovým kategoriím, a to prostřednictvím zábavné a hravé formy a více než 300 interaktivních exponátů.

  Proč sem vyrazit s dětmi? Děti se zde seznámí se světem a vším, co k němu patří – s fyzikálními jevy, chemií, astronomií, biologií, anebo životem zvířat či rostlin. Přiučit se tu ale může i jejich dospělý doprovod.

  Kde ještě můžete objevit vědu? Inspirujte se v článku vědecké výlety s dětmi.

 3. Svatý kopeček Olomouc – Zoologická zahrada

  Co by to bylo za prázdniny bez návštěvy alespoň jedné zoologické zahrady?! Olomoucká zahrada na Svatém kopečku byla založena v 50. letech a hrdě se řadí mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější zahrady v České republice. Je zde chováno více jak 1 700 kusů zvířat, a to ve 350 druzích. Kromě klasických expozic je zde možné využít jízdy vláčkem nebo se „vyšplhat“ na vyhlídkovou věž s překrásným pohledem na celou zoologickou.

  Proč se sem vyplatí zajet na výlet? Olomoucká zoo se pyšní krásným safari. Za návštěvu stojí Africký pavilon Kalahari. K vidění je zde např. medojed, hrabáč kapský, surikata, agama černokrká nebo kruhochvost nížinný. Vynechat by se neměla ani mořská akvária s korálovými útesy nebo nádrž se žraloky.

 4. Výlety s dětmi: Zeměráj

  Seznamte se s přírodním parkem nedaleko Orlíku nad Vltavou. Zeměráj je tzv. archeopark a vesnice raného středověku, kde si děti i jejich doprovod mohou vyzkoušet, jak se dříve žilo, jaké to je vytočit si hliněnou misku na hrnčířském kruhu, mlít mouku nebo tkát. Zajímavostí může být fakt, že se jedná o tzv. ekomuzeum, které je vybudované na základě moderních metod. Srozumitelně vypráví příběhy „obyčejných“ obyvatel venkova založené na vědeckých faktech v co nejúplnější autentické podobě a logických souvislostech.

  Proč sem zajet s dětmi na výlet? Děti si v Zeměráji mohou osahat a vyzkoušet, jaké byly aspekty tehdejšího nelehkého života a na vlastní oči uvidí, jak vypadalo například pohřebiště, svatyně a mnoho dalšího.

 5. Další tipy

  Kam na výlet s dětmi:

  Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)