Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Vědecké výlety s dětmi. Kam se vydat?

Publikováno: 26.6.2020

pro děti
poznávání
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Chcete sobě i dětem zpestřit víkend? Pak vyrazte do některého z vědeckých parků. Vězte, že děti se formou her naučí něčemu novému nebo si zopakují látku, která je ve škole spíš děsivá. Fyzika, chemie ani matematika totiž nejsou strašáci, ale úžasní pomocníci, kteří naší civilizaci pomáhají uchopit svět kolem sebe. A vy si to můžete spolu s dětmi zažít na vlastní kůži.

Co uvidíte

 1. Techmania Science Center: vědecká zábava s dětmi

  Mezi nejkrásnější místa, která dětem všeho věku přiblíží vědecký svět patří Techmania Science Center v Plzni. Expozice je rozdělena do několika celků, které se věnují konkrétním úkazům a oblastem. Děti si vyzkouší na vlastní váze princip páky, dotknou se bezpečným způsobem elektrických výbojů, pochopí záhadu Bermudského trojúhelníku a nebo si zasoutěží v běhu proti různým zvířatům. Milovníci techniky ocení práci se skutečným bagrem. Nechybí pokusy s vodou nebo pískem. Otestovat si můžete i svůj sluch nebo zrak. Pro ty nejmenší je připraven speciální koutek s hradem a skluzavkami.

  Co dalšího zde můžete zažít? Kromě samotné expozice můžete navštívit 3D kino, užít si 3D planetárium, zahrát si únikovou hru a nebo se účastnit jedné z volných přednášek na určité téma. Pokud dostanete hlad je v areálu k dispozici i kantýna s nabídkou hotových teplých i studených jídel a též automaty na kávu a jiné nápoje. Pokud budete mít s sebou větší tašky nebo kabáty, je možné je dát do uzamykatelných skříněk.

  Zdroj fotografie: Techmania.cz

 2. IQLandia Liberec: Výlety s dětmi za poznáním

  Mezi příjemná místa, kam vyrazit s dětmi patří i IQLandia v Liberci. Děti se tu seznámí s mnoha zajímavými úkazy a mnohé z nich si mohou i vyzkoušet. Roztočí si turbínu vodní pistolí, užijí si bloudění zrcadlovým labyrintem nebo postaví hráz. Dostatek legrace mají šanci zažít s kinetickým pískem a vyzkoušet si trochu zodpovědnosti při testu povolání – kluky určitě zaujme hasič, děvčata možná osloví televizní hlasatelka. Všichni se mohou projít po nakloněné rovině Titanicu a my dospělí si nostalgicky zavzpomínáme na Morseovku. Nechybí ani „medicínský koutek“, kde si můžete prožít roli pacienta, naučit se správně čistit zuby a nebo zkusit správně poskládat orgány lidského těla. Hravou formou se tu děti seznámí s fyzikálními jevy. Pobyt si můžete zpestřit návštěvou planetaria.

  Zdroj fotografie: Iqlandia.cz

 3. VIDA! v Brně: Výlety s dětmi do nitra člověka i za technikou

  Místem, které stojí za to navštívit, protože zábava s dětmi je tam jejich cílem, je VIDA! v Brně. Kousek od brněnského výstaviště je ukrytý vědecký svět, který si vyzkoušíte na vlastní kůži. Nabízí stálou expozici i tematické víkendové dny nebo interaktivní výstavy. Svou zábavu zde najdou opět děti i dospělí. Zajímavostí je například sekce věnovaná člověku. Můžete se zaposlouchat do vlastního tepu, na chvilku se stanete tlustým střevem a nebo si vyzkoušíte záchranu života. Zkuste si tu také prozkoumat svět pod mikroskopem. Menší návštěvníci ocení dopravní hřiště, archeologické pískoviště a nebo tobogán. Vodní hrátky jsou samozřejmostí. Takže náhradní oblečení s sebou! Ti větší se určitě nechají zlákat na 3G letecký simulátor a nebo kolo na laně. Ženské publikum si může vyzkoušet všechny ty nesrozumitelné názvy z hodin fyziky či chemie.

  Zdroj fotografie: Shutterstock.com

 4. Chemie v hravé formě v Technickém muzeu v Praze

  Skvělou příležitost nabízí i Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu. Reálné chemické pokusy jsou zde pod dozorem odborníků prováděny přímo dětmi. Program byl vyvinut pro věkovou skupinu 6–12 let, přičemž cílem je rozšířit jim vědomosti týkající se přírodních věd. Na tuto akci je však třeba se předem objednat přímo v Technickém muzeu. Drobnou komplikací může být i fakt, že probíhá pouze pátky od 9 nebo 11 hodin. Zkuste tedy dát tip své paní učitelce vašeho dítěte. Worskhop je totiž zdarma. Vy si třeba můžete aktivně stáhnout pracovní listy a s dětmi si užít legraci dvojnásob.

  Zdroj fotografie: Shutterstock.com

 5. Kam s dětmi za zábavou?

  Vědecké parky samozřejmě nejsou jedinou zábavou, kterou můžeme našim dětem (a sobě) dopřát. Zkuste se inspirovat i dalšími místy:

  Zdroj fotografie: Shutterstock.com

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)