Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Kam vyrazit s dětmi za zážitkem? Vede příroda, letadla nebo koně

Publikováno: 26.7.2019

rodinný výlet
pro děti
zábava
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Léto nabízí mnoho zábavy, a protože oproti školnímu roku trávíme i hodně času se svými dětmi, můžete jim jejich prázdniny zpestřit. Kam s nimi vyrazit? Přinášíme tipy pro holky, kluky, větší i menší.

Co uvidíte

 1. Zážitkový park Zeměráj

  Zeměráj je zážitkový přírodní park, kde se dozvíte o zvycích starých Slovanů. O sobotách se často konají tematické dny (vaření piva, jak se staví dům...). Místo se nachází v krásné krajině nedaleko Orlíku nad Vltavou a park zabírá celý devět hektarů plochy. Většina věcí je zde interaktivních, tzn. můžete si je sami vyzkoušet. Součástí prohlídky je i naučná stezka, kde se zábavnou formou dozvídáte mnoho zajímavostí a plníte drobné úkoly. Naleznete tady herní vesničku, velké dřevěné bludiště, můžete si zahrát na archeologa, složit mnoho hlavolamů a také si vyzkoušet například mletí prosa nebo ječmene. Velkou atrakcí je bosá stezka, která je dlouhá cca 1 km a vyzkoušíte si zde různé povrchy (včetně bahna). V areálu je i skvělé občerstvení. Platíte tady speciální místní měnou, kterou si zakoupíte buď na pokladně nebo u občerstvení.

  Zdroj foto: www.zemeraj.cz

 2. Výlet po soutěskách Českého Švýcarska

  Máte rádi výlety, ale vaše děti vám tuto snahu trošku komplikují? Pak vyrazte na výlet do soutěsek Českého Švýcarska (Edmundova a Divoká soutěska). Pohodlně to zvládnete i s malými dětmi a vězte, že to pro ně bude zážitek. Jedinou komplikací je časný dojezd do Hřenska, abyste zaparkovali. Část půjdete malebnou krajinou v zásadě po rovince po různých površích. S trochou snahy lze zvládnout i s kočárkem. Dvě části se se zdolávají na pramicích. Poslední úsek je pak po dřevěných cestách nad roklinkou. Můžete dojít po modré (cca 2 km pohodlně lesem) na Mezní Louky, odkud každou cca 1 hodinu jede autobus (nebo vláček) do Hřenska. Pokud máte už zdatnější chodce, máte možnost si výlet prodloužit o Pravčickou bránu.

  Zdroj foto: www.hrensko.cz

 3. Vyhlídkami na Pravčickou bránu

  V tomto případě doporučujeme vyrazit z parkoviště Mezní Louky (nikoli z Hřenska, jak doporučuje většina průvodců) a jít vyhlídkovou trasu po červené (cca 6 km) na Pravčickou bránu. Cesta je opravdu skvostná a po zdolání počátečního převýšení relativně po rovince. Po dosažení Pravčické brány - je tam i dost vyhlídek, tak si dejte čas - sejděte dolů do Hřenska (po červené). Sestup do Hřenska (cca 2 km lesem a pak 3 km silnice) není příliš zajímavý a doporučujeme si vyčíhat autobus, který vám ušetří cca 3 km nudné cesty po asfaltu. Z Hřenska se pak vydejte do soutěsek - žlutá značka (část se zdolává na pramicích). Projeďte obě a vraťte se (po žluté a pak modré) na Mezní Louku. Najíst se můžete v Hřensku nebo na Mezních Loukách.

  Zdroj foto: www.ceskosaske-svycarsko.cz

 4. Národní hřebčín Kladruby nad Labem

  Láska ke koním je vlastní mnoha dívkám i chlapcům. Bělouši starokladrubského plemene koní, vyšlechtěného pro účely císařského dvora, tuto lásku jen podpoří. Prohlédnout si zde můžete národní hřebčín (je zapsán do kulturních památek UNESCO) se všemi jeho zajímavostmi, vyšplhat na rozhlednu a pak se vydat na zámek v Kladrubech nad Labem.

  Zdroj foto: www.nhkladruby.cz

 5. Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

  Pokud jste milovníky letadel, pak tohle muzeum je rozhodně pro vás. Není totiž úplně obyčejné. Nejde „jen“ o okouknutí daného exponátu, ale můžete si i mnohé vyzkoušet. K dispozici je 25 letadel z různého období (některá originální jiné jsou replikami). Většina letadel je plně funkčních. Jsou zde připraveny simulátory s letouny z první světové války a vy si na nich své umění letu můžete vyzkoušet. Jinde si můžete zkusit, co s vámi udělá přetížení nebo dokonce seskok padákem. Nechybí ani ukázky létání. Buď můžete být přímo u toho a nebo si pohled vychutnat z terásky letecké kantýny a dát si k tomu výbornou kávu nebo drobné občerstvení.

  Zdroj foto: www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz

 6. A kam ještě s dětmi vyrazit?

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)