Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Sprcha jako meditace. Ráno vás nakopne, večer zklidní

Publikováno: 19.11.2020
Sprcha jako meditace. Ráno vás nakopne, večer zklidní

Marie Cicvárek Fléglová

Redaktorka

Více o autorovi

Meditace je definována jako neaktivní stav plného vědomí. Je to stav, při němž myšlenky ani jednání nehrají žádnou roli. Je to stav „tady a teď“. V tichu, klidu a sám se sebou. Zařaďte proto meditaci do své každodenní rutiny a nastartujte se díky ní na celý den a zklidněte před spaním.

Žijeme v uspěchané době. Stres, pracovní povinnosti a péče o domácnost a rodinu jsou každodenním chlebem. Přesto je potřeba se zastavit. Vydechnout. Nadechnout se. A zklidnit svou mysl. Jedině tak můžeme čelit i těm nejvypjatějším momentům a nebudeme šílet v koloně aut, v případě, že připálíme večeři, nebo když se nepovede pracovní schůzka.

Meditace od stresu ulevuje a posiluje psychicky. Faktem však zůstává, že si mnoho lidí pod touto aktivitou představí jogína v lotosovém květu na meditačním polštáři a v naprosto zenovém klidu. Že to není váš případ? Že svou mysl jen tak nezkrotíte? Omyl. Meditovat dokáže opravdu každý, i když to vyžaduje trochu píle a času. Odměnou vám bude nejen klidná hlava, kvalitní spánek, ale dokonce i posílení imunity. Zapomeňte teď ale na lotosový květ a skočte raději do sprchy.

Meditace a sprcha. Je to vůbec dohromady?

Ano! Sprcha je ideální místo, kde začít s meditační praxí. Důvodů je hned několik:

  • 100% soukromí
  • sprchu si každý den jistě dopřává každý z nás
  • zapojí se všechny smysly
  • vaše meditace = vaše forma provedení
  • ranní meditace povzbudí na celý den
  • večerní meditace zklidní mysl před spaním

Ranní příval energie

Nové ráno, nová energie. Nespěchejte. Vlezte si do sprchy a pusťte si tak teplou vodu, jak je vám příjemné. Zavřete si oči a začněte vnímat všemi smysly – napijte se, vnímejte, jak vám voda postupně stéká po celém těle a jak voní váš šampón, jak se kapky jemně dotýkají kůže, jaký zvuk voda tvoří…

Zkuste se zaměřit na sebe, nepřemýšlejte o práci a povinnostech. Vydržte v takovém stavu alespoň pár minut. Poté začněte ochlazovat vodu a na závěr meditace tělu a mysli dopřejte ledovou vodu a rituál otužování.

Osušte se, pusťte si svou oblíbenou písničku, uvařte si kávu a vykročte do nového dne.

Večerní meditační relax

Také toužíte celý den v práci ze sebe smýt? Postarejte se po příchodu domů o vše důležité a pak si dopřejte čas jen pro sebe. Alespoň na pár minut. Zapalte si svíčky, pusťte si klidnou relaxační hudbu, anebo zůstaňte v úplném klidu, pusťte si nejprve vodu a nechte sprchový kout nebo celou koupelnu prohřát a provonět několika kapkami esenciálního oleje (například levandulového). Pak si na sebe pusťte proud teplé vody, zavřete si oči a opět začněte vnímat všemi smysly aktuální moment. Zcela vypněte svou mysl a zaměřte se na sebe a své tělo.

Tento relaxační a meditační rituál by měl být přesně takový, jak je vám příjemné. Můžete u toho stát, sedět, anebo ležet ve vaně. Podstatné je oprostit se od reality, vnímat svůj dech a každou myšlenku, která se vám vloudí do hlavy, rovnou pustit a nechat odplout společně s proudem vody.

Hledáte jiný způsob relaxace a meditace? Co zkusit třeba následující:

Zdroj fotografií v tomto článku. Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)