Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Co byste měli pořídit, když máte doma prvňáčka?

Publikováno: 23.8.2019
Co byste měli pořídit, když máte doma prvňáčka?

Markéta Palatin

Redaktorka

Více o autorovi

Tak se to blíží. Vaše „malé“ dítě bude opravdový školák! Zdá se to jako včera, kdy jste ho držela v náručí jako miminko, že? Být prvňáčkem je velkou událostí nejen pro samotné dítě, ale i rodiče. Opět se mění režim rodiny. A navíc je třeba něco i pořídit. Aktovku i penál pravděpodobně dítě už vlastní, ale co takový kufřík na výtvarné potřeby, svačinový box, lahvičku na pití či přezůvky? Shrňme si, co většinou takový prvňák skutečně potřebuje.

Aktovka, penál i kufřík

Ačkoli toho prvňáček zpravidla hodně dostane ve škole, je třeba počítat s tím, že to nevydrží navěky a mnoho věcí je spíše reklamních než kvalitních. Ve finále tedy příliš neušetříte, když budete spoléhat na dary. Rozhlédněte se už nyní, neboť obchody se předhánějí v akčnějších cenách. Do čeho tedy investovat?

  • Penál: psací pero (zvolte takové, které podpoří zdravý úchop), levákům se někdy ulevuje a pořídit můžete gelové pero (důležitá je měkkost hrotu, aby se naučil psát jemně), obyčejné tužky (existují speciálně tvarované, zajišťující jemnost psaní), trojhranné pastelky (opět jde o úchop), zmizík, kvalitní gumu, ořezávátko, nůžky
  • Do výtvarného kufříku: vodovky, „nerozlitelný“ kelímek na vodu, sada štětců, plastelína, akrylové barvy (a paleta), tuš, zástěra, tužkové lepidlo
  • Bačkory: kvůli bezpečnosti se doporučují pevné bačkory, nikoli pantofle.
  • Svačina: svačinový box je nezbytností, jinak se svačina pod náporem učebnic
  • Družina: dejte dítěti do družiny náhradní oblečení na ven, jinak se s fešáckými oblečky rozloučíte velmi rychle... Kromě bot na hřiště se určitě hodí i náhradní spodní prádlo a ponožky. Tvořivcům přibalte i zástěru.
  • Tělocvik: počítejte s obuví s bílou podrážkou do tělocvičny (lze řešit cvičkami), cvičební úbor (legíny, kraťasy a tričko, případně mikina)

Tip pro vás: Dejte si tu práci a podepište vše, co dítěti patří. Vězte, že podnětů bude spousta a ono snadno znejistí, co je vlastně jeho.

S jakými nákupy počkat

Určitě počkejte s obaly na učebnice i sešity. Každá učebnice má totiž jiný tvar a standardní obaly na ně zpravidla nepasují. Počet sešitů je nejistý. Pokud chcete ušetřit, vytvořte si obaly doma pěkně postaru z papíru (holčičky si je navíc rády zdobí). Zbytečné bývá pořízení pravítek, sečitů, různých desek na učebnice a samotné sešity, psacích a kreslících bloků, barevných papírů, psacích destiček nebo fixů. Přesné požadavky obvykle dostáváte v prvním týdnu školy nebo na informativní schůzce. Požadavky se mohou lišit nejen dle škol, ale i tříd. Takže nespoléhejte, že starší dítě to nějak mělo.

Nezapomeňte na psychiku a imunitu

Vězte, že ačkoli se dítě do školy těší, přijde časem trošku rozčarování, neboť místo hraní najednou sedí v lavici a musí poslouchat, co mu paní učitelka sděluje. A těch informací je skutečně hodně. V první třídě je samozřejmě spoustu činností ještě formou jisté hry, ale i tak je jí výrazně méně než ve školce. Zkuste si tedy s dcerkou či synem předem na školu pohrát a pomalu přizpůsobovat i denní režim. Udělejte si na dítě čas i ten důležitý první den a doprovoďte ho. Zajděte pak na hřiště, do cukrárny a nebo mu nadělte malý „vzpomínkový“ dárek.

Velkou otázkou je samozřejmě i imunita. O tom, jak ji podpořit se můžete inspirovat v našem článku „Školní rok na dohled“.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)