Sebevědomé dítě si je jistější v sociálních situacích a lépe zvládá stres. Vyšší sebevědomí přispívá k lepšímu školnímu výkonu, protože dítě věří, že dokáže dosáhnout stanovených cílů. Navíc je méně pravděpodobné, že se stane terčem šikany, protože si je vědomo své vlastní hodnoty.
Zásadní roli při utváření sebedůvěry hraje výchova. To, jestli z dítěte vyroste jedinec, který si věří, umí se vyrovnat s neúspěchem a dokáže otevřeně vyjadřovat své pocity, závisí především na přístupu rodičů.
Rodiče jsou prvními vzory pro své děti. Pokud vy sami máte pozitivní přístup k životu, děti vás budou následovat. Mluvte o svých úspěších, ale i o tom, jak jste překonali těžké chvíle. Ukazujte, že je v pořádku udělat chybu a poučit se z ní.
Zaměřte se na to, jak jste vy sami schopní vyjadřovat a zvládat emoce a jakým způsobem se sebou rozmlouváte. Posílení sebedůvěry přinese ovoce nejen vám, ale i dětem.
Každé dítě má své unikátní schopnosti a nadání, ať už se jedná o sport, hudbu, kreslení nebo vědu. Pomozte jim objevit, co je baví, a dovolte jim růst tam, kde vynikají. Podporou silných stránek jim pomůžete budovat pocit vlastní jedinečnosti.
Zaměřte se na oceňování úsilí, které dítě do činnosti vložilo, spíše než na samotný výsledek. Tím ukážete, že snaha a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu, a pomůžete mu budovat sebedůvěru. Místo „Jsi šikulka!“ řekněte „Oceňuji, jak jsi se snažil/a, to muselo zabrat hodně času“.
Vyvarujte se však přehnané, neustálé a nekonkrétní chvály, která může vést k nerealistickým očekáváním a pocitu, že musí být vždy perfektní nebo lepší než ostatní.
Někdy máme potřebu děti příliš chránit a kontrolovat či za ně spoustu věcí dokončovat, protože je to jednodušší a rychlejší. Je ale potřeba přesný opak. Dejte dítěti prostor pro vlastní rozhodování, a tedy i pro poučení se z vlastních chyb.
Samostatné rozhodování a řešení problémů jim pomáhá rozvíjet smysl pro odpovědnost a důvěru ve vlastní schopnosti. Dávejte jim přiměřené úkoly a povinnosti a podporujte je v tom, aby vyjadřovaly své názory a hledaly vlastní řešení.
Když dáte dítěti najevo, že jej milujete a akceptujete takové, jaké je, lépe se zvládne vyrovnat s kritikou a neúspěchem. Vysvětlete, že neúspěchy jsou přirozenou součástí života a že každý dělá chyby. Ukažte jim, že důležité je se nevzdávat.
Budování sebevědomí je pro děti klíčové, protože jim pomáhá lépe zvládat sociální situace, odolávat stresu a čelit výzvám. Když do každodenního života zapojíte těchto pět kroků, pomůžete svému dítěti stát se silnou a sebejistou osobností. Nezapomeňte, že sebevědomí se buduje postupně a malé kroky mohou udělat velký rozdíl.
Zdroje: Deník N, Linka bezpečí
Foto: Shutterstock