Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Zabruslete si na Lipně

Publikováno: 4.1.2019

rodinný výlet
zábava
příroda
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Přemýšlíte, kam byste vyrazili za zimními radovánkami? Hoďte do auta brusle a vyrazte na Lipno, nabízí jednu z nejdelších bruslařských tras na světě.

Bruslení na zamrzlém jezeře

Když přeje počasí, dostatečně dlouho mrzne a Lipno pokryje ledová krusta, naskytne se vám jedinečný zážitek. Můžete se projet na nejdelší bruslařské trase, která je dokonce uvedena v Guinessově knize rekordů. Má kolem deseti kilometrů (podle posledního měření 10 900 m) a dobrovolníci se tu o ni pravidelně starají, především kontrolují tloušťku ledu, aby nehrozilo, že se někdo proboří. Trasa spojuje Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O víkendech tu mají pro návštěvníky připravené dokonce i občerstvovací zastávky.

Kdy vyrazit?

Pokud jsou teploty delší dobu pod bodem mrazu, je dobré si stav ledové magistrály ověřit na internetu, kde najdete aktuální informace. Magistrála je v provozu totiž jen tehdy, pokud je tloušťka ledu alespoň 18 cm. Jen tehdy se totiž na led může vypravit těžká technika a odhrnout sníh. Navíc se tím předchází nebezpečí proboření.

Na svačinku si raději zajeďte

Pokud přemýšlíte nad tím, že byste vzali rodinu na Lipně nad Vltavou na pořádný oběd, pak se připravte na to, že ceny v místních restauracích jsou spíše pro zámožnější zahraniční turisty. Proto se vyplatí zvolit nějaké okolní městečko či vesničku s hostincem. Přinášíme jeden tip na místo, kde se dá případně i ubytovat a strávit chvíli na hezké procházce jen po svých bez bruslí.

Horní Planá, kouzelné městečko s přívozem

Zhruba 30 kilometrů od Českého Krumlova se nachází toto malé městečko s asi dvěma tisíci obyvateli. I tady je možné se „nalodit“ na bruslařskou magistrálu, navíc tu je méně turistů než přímo na Lipně. Jsou tu restaurace, hotely, obchody, ale i hezká místa pro procházky (rozlehlý park kolem kostela Panny Marie Sedmibolestné). Navíc tudy vede nejenom železnice (z Českých Budějovic sem jezdí přímý vlak), ale je tu i přívoz, který vás přepraví na druhou stranu Lipenské nádrže.

Zhatil vám plány sníh? Pak můžete brusle vyměnit za běžky.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)