Poznejte nevšední krásy české zimní krajiny

Poznejte nevšední krásy české zimní krajiny

Obtížnost
Nízká
Pěší
Pěší
Příroda
Příroda

Zima je tu konečně v celé své kráse. A přestože zimním sportům v podobě lyžování či snowboardingu „odzvonilo“, nemá cenu klesat na mysli. Vyrazte sami, s rodinou nebo přáteli poznávat nevšední krásy české zimní krajiny. Je totiž kouzelná.

Česká republika skýtá nepřeberné množství krásných míst. A poznat ji v zimním kabátě nemá chybu. Na rozdíl od léta se budete moci pokochat takovými úkazy, jako jsou ledopády, zamrzlé potoky nebo jezera, ledovými stěnami nebo se jen tak zaposlouchat do ticha bílé přírodní scenérie. To funguje jako dokonalý lék na duši. Tak jaká místa byste si letos neměli nenechat ujít?

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Brtnické ledopády

Chcete-li vidět opravdu nevšední zimní úkaz, vyrazte do Českého Švýcarska a pokochejte se ledopády v pískovcových stěnách a převisech v tmavých roklích. Najdete je v okolí obce Brtníky a těšit se můžete na barevné kaskády z ledu.

Na rozdíl od vodopádů ledopády vznikají z vody z tajícího sněhu a jedná se o pozvolný proces, při němž mráz přichází postupně a tak, aby část sněhu stihla odtát. Důvodem, proč jsou v této oblasti ledopády barevné je fakt, že stékající voda se mísí se zeminou a s železitými a křemičitými písky. Díky tomu můžete vidět odstíny žluté, zelené nebo hnědé barvy. 

Pulčínské ledopády

Pokud je pro vás České Švýcarsko z ruky, podobnou přírodní krásu můžete objevit také v jihozápadní části Javorníků na pomezí Moravy a Slovenska. Přírodní rezervace Pulčínské skály – Hradisko disponuje ledovým pokladem v podobě několikametrových oranžových ledopádů. Raritou tohoto zimního úkazu je fakt, že je led obarvený sněžnou řasou, která dokáže led zabarvit až do odstínů krvavě červené. 

Údolí řeky Doubravy

Pokud vaše romantická duše touží po tajemné, přesto malebné procházce zimní krajinou, jeďte do přírodní rezervace Údolí Doubravy v krajinné oblasti Železných hor.

Kromě naučné stezky dlouhé 4,5 kilometrů se zde vydáte kaňonovitým zalesněným údolím, které je divoké a dechberoucí. Proč sem ale vyrazit v zimě? Zasněžené cesty, zamrzlá Doubrava, ledopády nebo nespočet rampouchů, vás přenese do dokonalé pohádkové scenérie. 

Hora Kotel a Růženčina zahrádka

Sněžka se pro mnoho lidí stala cílem loňského roku. Pokud jste se tam nevydali, je načase to napravit. A rovnou si na svůj seznam krkonošských vrcholů, které je třeba navštívit, připište Kotel.

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Na vrcholu Kotle se nacházejí bunkry, které dříve tvořily část prvorepublikového hraničního opevnění. Přestože se na tuto horu nelze z bezpečnostních důvodů zcela dostat, rozhodně by vám neměla uniknout trasa k Velkým a Malým Kotelním jámám nebo ke kamennému valu neboli na Růženčinu zahrádku. 

Jak se Vám líbí tento tip na výlet?

Nejčtenější

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1