Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Netradiční podzimní zábava? Zkuste střelnici!

Publikováno: 4.10.2019

Líbí se vám kovbojové, drsní chlapíci, kteří se s ničím nepářou, bleskově tasí kolty a své protivníky v mžiku pošlou s kulí v břiše k zemi? Možná spíš dáváte přednost sexy policistům, jako byl John McClane v podání Bruce Willise ve Smrtonosné pasti, který se tak bravurně oháněl berettou. Nebo vás snad fascinují snipeři – neviditelní střelci, kteří jsou ve svém oboru skutečnou elitou? A napadlo vás někdy, že byste si mohla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, vzít do ruky zbraň a vystřelit? Pokud ano, není nic snazšího, než zajet na nejbližší střelnici a dohodnout si lekci s instruktorem.

Myslíte si, že střelba není nic pro ženy? Nebo jste dokonce názoru, že střelné zbraně jsou symbolem zla a násilí a v těch, kteří se aktivně věnují střelbě, nezpochybnitelně dříme duše agresora? Nevěřte tomu, to je čirá demagogie. Střílení je sport a koníček, při kterém vás čeká spousta skvělých zážitků. A nejen to. Činnost, která vyžaduje absolutní soustředění, je zároveň perfektní relaxací – vynikajícím způsobem, jak se zbavit všech starostí a dotěrných myšlenek a jak aspoň na chvíli absolutně vypnout. A to je něco, co dnes potřebuje doslova každý.

Zbrojní průkaz není podmínkou

K tomu, abyste si vyzkoušela, jak se drží zbraň, a zastřílela si z pistole, pušky, kulovnice nebo samopalu, dokonce ani nepotřebujete zbrojní průkaz. Stačí, když se domluvíte s instruktorem, který vám zbraň zapůjčí a po celou dobu střelby se vám bude plně věnovat. Většina střelnic nabízí celou škálu nejrůznějších zbraní, takže na své si přijde opravdu každý. Máte ráda vzrušení? Odstřelovačka s optikou či pumpovací brokovnice vám dokáže parádně rozpumpovat adrenalin v krvi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci westernových zbraní, někde totiž mají v zásobě i pár pěkných historických kousků. A ruku na srdce, zastřílet si třeba z legendární winchesterovky, to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Střelba jako perfektní meditace

Možná si teď říkáte, že na něco takového už zkrátka nemáte věk a že tahle adrenalinová záležitost je jen pro mladé. To jste ale na omylu. Střílení je sport i koníček, kterému se můžete začít vážně věnovat v jakémkoliv věku. „Ke střelbě mě loni přivedl můj přítel, to mi bylo šestačtyřicet. Nikdy předtím jsem v ruce žádnou zbraň nedržela. Pravda ale je, že mě to ke střílení táhlo už od dětství. Vzpomínám si, jak jsem vždycky napjatě sledovala slavný britský seriál Profesionálové a vychutnávala si všechny akční scény,“ vypráví Zuzana. „Můj přítel se celý život věnuje střelbě na profesionální úrovni, tak jsem se rozhodla zabít dvě mouchy jednou ranou  – splnit si svůj dětský sen a získat dalšího společného koníčka. Udělala jsem si zbrojní průkaz, pořídila si vlastní zbraň a od té doby spolu jezdíme každý týden na střelnici. Je to fantastický relax a zároveň užitečná lekce sebedisciplíny. Na střelnici je totiž nejdůležitější bezpečnost, každý se tu musí chovat maximálně zodpovědně k sobě i druhým. Není od věci si takové návyky pravidelně upevňovat. Střelba vás navíc učí preciznosti a soustředění se na jedinou věc, takže s trochou nadsázky lze říct, že funguje jako perfektní meditace,“ dodává Zuzana s úsměvem.

Pozor – způsobuje závislost!

Sečteno a podtrženo, máte-li chuť si zastřílet a naučit se základní manipulaci se zbraní, jděte do toho. Ať už s instruktorem, nebo s někým, kdo se za vás zaručí. Střelba sice není zrovna nejlevnější koníček (60 minut na střelnici se pro držitele zbrojního průkazu pohybuje kolem 200 Kč, nemluvě o ceně za vystřílené náboje, a při účasti instruktora a zapůjčení zbraně se tato částka ještě o pár set korun vyšplhá), ale zážitky, které si odsud odnesete, za to rozhodně stojí. A kdo ví, možná si střelbu natolik oblíbíte, že si později uděláte zbrojní průkaz a pořídíte si svou vlastní zbraň. Střílení je totiž neskutečně návykové, a když vás jednou chytne, zcela jistě nezůstanete u obyčejné „mířenky“, ale rozjedete to i na dalších frontách. Přesně dle rčení „hlavně, že se kouří z hlavně“.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)