Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jak změní diagnóza „cukrovka“ život člověka?

Publikováno: 13.11.2020
Jak změní diagnóza „cukrovka“ život člověka?

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

Stařecká cukrovka? Kdepak, dnes se diabetes 2. typu stále častěji týká čtyřicátníků. Jak moc musí diabetici svůj život změnit?

Jídelníček? Ten zdravý

Jídelníček diabetika 2. typu není tak odlišný od jídelníčku, který nutriční terapeutka doporučí komukoli z nás. „Pravidla pro osoby s diabetem platí i pro osoby bez diabetu, protože při nedodržování zdravého životního stylu se mohou diabetiky stát,“ říká nutriční terapeutka Bc. Vladimíra Havlová.

Zásady je možné shrnout do 5 slov: pravidelnost, zdravé potraviny, zdravé postupy. Co to ale znamená?

 • Jezte pravidelně 3–5x denně s pravidelnými intervaly – budete mít větší pocit nasycení. 

Tip pro diabetiky: pokud potřebujete snížit hmotnost nebo vám přetrvává vyšší glykémie, vynechte svačinky, nebo si k nim dejte pouze zeleninu.

 • Snažte se jíst co nejvíce zeleniny a ovoce – každý den alespoň 500 g v poměru 2:1.

Tip pro diabetiky: pozor ale na sacharidy v ovoci a například banány, hroznové víno, hrušky a švestky zařazujte pouze výjimečně.

 • Omezte uzeniny a masné výrobky – obsahují značné množství živočišného tuku a soli.

Tip pro diabetiky: sůl můžete omezit i v jiných jídlech a nahradit ji například bylinkami.

 • Konzumujte dostatek vlákniny (30 g denně u dospělých) – vláknina působí příznivě na střeva. Najdete ji např. v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnných výrobcích, ořeších a semenech.

Tip pro diabetiky: naopak opatrně i s Dia výrobky – mohou obsahovat nevhodná náhradní sladidla a mají vysoký obsah tuků.

 • Nepřekračujte denní tolerovanou dávku alkoholu – cca 3 dcl vína nebo 1 malé pivo.

Tip pro diabetiky: alkohol je bohatý na energii a zvyšuje riziko hypoglykémie.

 • Nekonzumujte ve větším množství sladkosti a sladké nápoje – při časté konzumaci přiberete na váze.

Tip pro diabetiky: hladina glykémie po nich bývá vysoká.

Další informace najdete například na www.nebudkarDIAk.cz, webové stránce o diabetu a možnostech léčby.

Pohyb? Každý se počítá

Pohyb patří do života diabetiků stejně jako nediabetiků. Je důležitý pro:

 • zlepšení tělesné kondice a udržení tělesné hmotnosti
 • snížení krevního tlaku a hodnot krevních tuků a zlepšení hladiny cukru v krvi
 • posílení srdce, plic a svalů
 • zlepšení celkové funkčnosti kloubů, pohyblivost a snížení jejich bolestivosti
 • snížení stresu a lepší náladu
 • zlepšení kvality spánku.

Dalo by se říci, že pohybu není nikdy dost. Vhodné jsou například chůze, chůze s holemi, jízda na kole nebo plavání. Počítají se ale i práce na zahradě nebo úklid.

Měníme cukrovku pohybem

Jste připraveni změnit izolaci ve společný cíl? Zapojte se do listopadového projektu Měníme cukrovku pohybem určené NEJEN pro diabetiky a jejich blízké. Stáhněte si do telefonu aplikaci „Měníme cukrovku pohybem“, plňte úkoly, hýbejte se a sledujte výsledky – v aplikaci uvidíte ty svoje i dalších účastníků. Kolik času strávíme pohybem společně? Více na www.menimecukrovkupohybem.cz.

Pohyb pomáhá snižovat hmotnost, udržovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat náladu. Proto choďte, ať už s holemi, nebo bez, jezděte na kole, uklízejte nebo pracujte na zahradě. Je to jen na vás – žádné meze se nekladou a každá půlhodina se počítá.

Píchnutí? Rutina

Zatímco zdravý jídelníček a dostatek pohybu by měli být součástí zdravého životního stylu všech, měření hladiny cukru v krvi (glykémie) je něco, co život diabetika skutečně změní. Zatímco pro někoho je nutné 1x za 10 dní, pro jiného několikrát denně (záleží také na zdravotním stavu).  Injekční může být i léčba – ta přichází na řadu tehdy, pokud tablety nejsou dostatečně účinné.

Pokrok naštěstí tuto oblast života diabetiků zjednodušuje. „Ke klasickým glukometrům přibyly další způsoby kontroly glykémie a u léků nahradila běžné injekce předplněná injekční pera, která se velmi jednoduše používají. Injekční forma přitom neznamená pouze inzulin. V aplikačních perech jsou i jiné léky, například inkretiny, které nasazujeme po selhání tabletové léčby. Některé se užívají 1x denně, jiné pouze 1x týdně,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM.

Výhody: hubnutí jako součást léčby

Další částí, která přichází s diagnózou v případě, že nestačí dieta, je léčba. Nejprve sahají diabetologové k léčbě pomocí tablet. Když přestane stačit, mohou ji doplnit takzvanými GLP-1 agonisty, léky v injekční formě, které si pacient aplikuje 1x denně, nebo dokonce jen 1x týdně. GLP-1 agonisté nahrazují přirozeně se vyskytující hormon GLP-1, u lidí s diabetem 2. typu často snížený. „GLP-1 agonisté nejen že upravují hladinu cukru v krvi, ale zároveň pomáhají chránit srdce, cévy a ledviny i snižovat hmotnost. Jsem rád, že si v případě potřeby a při nesplnění kritérií ze strany pojišťovny na ni stále více pacientů přispívá. Pro řadu diabetiků je však tato léčba stále velmi drahá, zejména pokud by si ji měl plně hradit sám,“ upřesňuje prof. Haluzík.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)