Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Když vás milování nebaví není třeba se vzdávat

Publikováno: 19.1.2020
Když vás milování nebaví není třeba se vzdávat

Zdenka Jeníčková

Redaktorka

Více o autorovi

Jste spolu už pěknou řádku let a do vašeho intimního života se pomalu a jistě vkrádá stereotyp? Na tom není vůbec nic zvláštního. Jde o zcela přirozený jev, který může vyvolat celá řada příčin. Hormony už s námi nemávají tak jako na začátku (resp. s námi mávají úplně jiné hormony), partnera známe jako své boty a už předem víme, kam sáhne, a jeho drobné chybičky a nedostatky, která nám kdysi připadaly tak roztomilé, občas způsobí, že vidíme rudě. Když k tomu přičteme stres, únavu a přemíru pracovních povinností, není divu, že v posteli dáváme přednost spánku nebo dobré knížce.

V tomto ohledu je naším úhlavním sokem čas, což se netýká pouze společně prožitých let, ale také biologického věku. S tím, jak nám postupně přibývají vrásky a často i nechtěná kila, klesá naše sebevědomí a narůstají obavy z tělesné blízkosti. A jako by to nestačilo, život má v rukávu další zlomyslný triumf, na který doplácí zejména ženy v období přechodu. Vaječníky vyrábí v této době mnohem méně pohlavních hormonů, což má mimo jiné za následek to, že pochva ztrácí svou pružnost a zvlhčení během pohlavního styku trvá déle. Milování se pak stává nepohodlné a často dokonce bolestivé. Výsledek? Ztráta chuti na sex a z toho plynoucí partnerské rozepře, které mohou v krajním případě vést až k odloučení nebo k situaci, kdy si jeden z páru najde náhradu.

Sex nerovná se láska

Intimní radovánky jsou samozřejmě důležité, ale každý vztah prochází vývojem a partneři by na něm měli pracovat nejen v ložnici. Možná máte pocit, že po dvaceti nebo třiceti letech manželství to už zkrátka „nemůže být ono“. Ale co když je to přesně naopak? Zkuste někdy pozorovat starší páry, které si to bok po boku rázují s hůlkami po horských hřebenech, nebo se jenom tak vedou za ruce a z jejich pohledu je cítit něha a láska? Možná se teď v duchu ptáte, jak se jim to podařilo, po tolika letech? Ruku na srdce, divoký a nespoutaný sex v tom patrně sehrál tu nejméně významnou roli.

Otevřeně si promluvte

Pro dobrý vztah jsou totiž důležité mnohem zásadnější věci, především komunikace. Pokud funguje a jestliže vám na sobě stále záleží a máte se rádi, jinými slovy je-li vůle na obou stranách, můžete si o problému otevřeně promluvit, a to bez jakéhokoli obviňování a hledání viníka. A třeba si přiznat i to, že se jeden z vás oddává milování pouze proto, aby druhého nezklamal a aby se mu alespoň trochu přiblížil. Podle psychologů je takový postoj mezi dvěma lidmi, kteří se mají rádi, naprosto v pořádku. Zároveň je však důležité, abyste se k sexu nenutili, to by totiž mohlo vést k tomu, že se vůči partnerovi zablokujete úplně.

 Zkuste se „jenom“ mazlit

Ve vztahu, kde se partneři respektují a mají se rádi, je pak možné oživit i společnou intimitu. Způsobů, jak zvýšit chuť na sex, je celá řada. Zkuste se třeba několik večerů mazlit a něžně se dotýkat jeden druhého, zkrátka spolu trávit intimní chvíle bez sexu. A povídejte si spolu. Komunikace a otevřenost jsou alfou a omegou každého partnerství. Je důležité sdílet s tím druhým své myšlenky, přání a touhy, ale třeba i smutky a trápení. Tyto chvíle sbližují. Blízkost probouzí touhu a touha rodí vášeň. Je dost pravděpodobné, že po několik takto strávených večerech prožijete krásné něžné milování, na hony vzdálené nudnému „domácímu sexu“.

Vsaďte na přírodní stimulanty

Pro podporu libida se také odjakživa používají různé přírodní stimulanty. Vyzkoušejte je. Většinu z nich máte doma ve spíži. K prokrvení pohlavních orgánů a snadnější vzrušivosti pomáhají například vlašské ořechy, chřest, fenykl, dýňová a sezamová semínka, kapary nebo česnek. Mužnou sílu tradičně dodává celer nebo petržel. Schopnost povzbudit milostnou aktivitu se přisuzuje i některým druhům koření, jako je bazalka, hřebíček, vanilka, anýz, koriandr nebo libeček. Ukrývají totiž éterické oleje, které lehce omámí mysl a zároveň povzbudí smysly. Oblíbeným afrodiziakem je také zázvor.

Chutná a účinná

Pocity pohody a příjemného uvolnění umí navodit i kvalitní hořká čokoláda. Obsahuje totiž aminokyselinu tryptofan, která se v těle přeměňuje na „hormony štěstí“. K osvědčeným přírodním stimulantům patří také ženšen, ashwagandha (vitánie snodárná), kotvičník zemní, maralí kořen, klanopraška čínská nebo maca (peruánská viagra). A nebo sáhněte po kvalitních potravinových doplňcích, které u mužů například dbají i na dobrou kondici prostaty (obsahovat mohou například ženšen, rozchodnici čínskou, pískavici řecké seno nebo damianu a zinek).

Inspirujte se i našimi dalšími články z oblasti milování, sexu a intimity:

Zdroj fotografií v tomto článku: www.shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)