
Ranní-odpolední-noční
Střídání směn vnímá každý z nás trochu jinak. Někdo se přizpůsobí lépe, u jiného se záhy objeví zdravotní komplikace. Vždy také záleží na tom, jak jsou jednotlivé směny naplánovány. Většina zaměstnavatelů ale nebere příliš v potaz nebezpečí pojící se s neadekvátním rozvržením. Noční směna by například neměla být delší než 9 hodin a čím více těchto směn po sobě následuje, tím více je lidský mozek otupělý. Studie ukazují, že čím déle trvají noční, tím více se zvyšuje procento úrazu (třetí den již o celých 36%).
Trpí nejen tělo
Směnný provoz se dotýká nejen našeho tělesného zdraví, ale má vliv i na naši duševní pohodu. A nejde jen o problémy se spánkem. Především noční směny brání člověku v udržení sociálních vazeb, ale i dostatečného kontaktu s rodinnou. I kvůli tomu tito zaměstnanci častěji bojují s depresemi a úzkostmi, než ti, kteří pracují třeba jen na ranní směně. Zároveň pak ukrajují z nezbytného odpočinku a únava problémy jen prohlubuje.
Tělo si postěžuje
Narušení přirozeného biorytmu má až nečekané důsledky. Se směnným provozem se pojí problémy s nespavostí, nevolnostmi, bolestmi hlavy, ale dokonce i výrazně zvýšené riziko vzniku rakoviny. To je dáno především tím, že změněný biorytmus ovlivní tělesné procesy a přestanou se tvořit důležité hormony a další látky. Dochází pak ke zvýšení rizika vzniku nejen rakoviny, ale například i diabetu, zvýšení hladiny cholesterolu, zvýšení krevního tlaku, snížení obranyschopnosti organismu či rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
Čím si ulehčit?
Nejjednodušší je ve směnném provozu nepracovat. Jenže to vždy není možné. Třeba svou práci milujete a nehodláte se jí vzdávat. Jak tedy alespoň našemu tělu ulehčit, aby to všechno snášelo lépe? Po noční je nejdůležitější se dobře vyspat, jenže ne vždy, když přijdete domů se cítíte unavení a tak spánek odsouváte. To není ideální. Snažte se spíše tělo nějakým rituálem připravit na to, že teď se jde spát. Může to být například teplá koupel a nebo meduňkový čaj. V ložnici byste také měli mít dokonale zatemněno, nezapínat televizi či příliš dlouho nekoukat do mobilu. Modré světlo, které tyto přístroje vydávají, spánku nesvědčí. Po probuzení byste neměli zapomínat ani na nějaký ten pohyb, který vás před další směnou nabudí.