Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jak zabavit děti při dlouhém cestování

Publikováno: 19.7.2018
Jak zabavit děti při dlouhém cestování

Markéta Palatin

Redaktorka

Více o autorovi

Cesta za vysněnou dovolenou je doprovázena nejen počátečním balícím šílenstvím, ale pak lehkou nervozitou, jak děti cestování zvládnou. Samozřejmě závisí na osobnosti dítěte, avšak určitá pravidla lze s drobnými úpravami aplikovat na kohokoli.

9 základních typů na dětskou zábavu v autě

Základem úspěchu je nevytáhnout všechno najednou, ale postupně.

 1. Zabalte oblíbeného plyšáka, auto, panenku, omalovánky, propojovačky, hádanky a pastelky. Pořiďte dítěti kapsář. Už jeho organizace zabere dítěti dost času.

 2. Mějte po ruce hry, které se nerozsypou. Vhodné jsou hračky inspirované Montessori, které si můžete vyrobit i doma. Jedná se o různé skládačky a poznávačky z jednoduchých materiálů vybavené suchým zipem či gumičkou. Skvělé jsou také magnetické záležitosti, knížky se samolepkami či knihy s otevíracími okýnky. 

 3. Zpívejte si (nemusí se jednat o dětské písně), používejte v rámci možností pohyb - tleskání, foukání, mrkání...

 4. Pusťte si audiopohádku a pak si o ní povídejte.

 5. Vyprávějte si si - můžete vymýšlet dlouhý příběh, kdy se střídáte s vymýšlením. Udělejte ho na pokračování!

 6. Hrajte všechny hry svého mládí - slovní kopaná, jaká barva auta pojede příště, pro starší: kdo první najde auto s určitým číslem, hádej na co myslím / kým jsem, jako co ti připadá mrak na obloze ...

 7. Mějte i překvapení, odměny (až zastavíme, můžeš chvíli řídit) nebo rozdělte časové úseky další hrou (třeba na kontrolora kilometrů - připravte si lístečky jako jízdenky a pravidelně je vybírejte). 

 8. U starších dětí samozřejmě funguje jakákoli elektronika. Pořiďte buď držák tabletu na opěrku nebo rovnou pořiďte automobilovou televizi (tam je výhoda, že mívá i 2 obrazovky). Po dobu pohádky máte vystaráno. Ideální je pořídit i sluchátka.

 9. Hraní her závisí na přístupu každého rodiče, ale také kupodivu nevydrží věčně.

Další tipy pro cestu autem s menším dítětem

 • Vyražte brzy (klidně ve 3 ráno) - malé dítě jen přebalte a do sedačky dejte v pyžamku. Vyhnete se dopravním kolapsům a ujedete podstatnou část cesty. Cesta v noci nebývá výhrou, protože kvalita spánku je nižší a navíc řidič bojuje s udržením pozornosti. 
 • Myslete na zastínění okýnek, aby dítě neobtěžovalo slunce.
 • Nespěchejte! Ani s ujetými kilometry ani s opuštěním pauzy.
 • Dělejte pravidelné delší pauzy, ideálně u pump s dětským hřištěm a možností se vyběhat / prolézt.
 • Nespokojenost dítěte neignorujete, může se vám to vymstít v podobě pozvraceného auta (vzteky nikoli bacilem), neúprosným řevem či nervozitou a hlavně neochotou dále cestovat, když se konečně ze sedačky dostane.
 • Investujte do držáků na různé hračky či stolek.
 • Do her dítěte ideálně nezasahujte, protože se mentálně nachází jinde než v autě. 
 • Mějte po ruce dostatek svačin.

Tipy pro cestu letadlem

 • Pokud letíte letadlem, doražte na letiště s dostatečným předstihem. Dítě si pohraje, unaví a vše osahá. V letadle pak je větší pravděpodobnost, že usne. Jakmile se vzbudí, nechte ho (pokud to situace dovolí) prolézt i v uličce.
 • Snažte se v letadle ukořistit ta sedadla, která sousedí s únikovými dveřmi. Je tam víc místa na nohy a tedy i na dítě.
 • Pro malé dítě je vhodné pořídit si šátek nebo klokanku (kočárky jsou většinou volně dostupné na letištích)
 • I zde je potřeba mít dostatek „her“ s sebou.
 • Některé aerolinky nabízejí programy pro děti.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)