Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Nenechte se vyštípat. Znáte přírodní odpuzovače hmyzu?

Publikováno: 2.7.2019

Zdenka Jeníčková

Redaktorka

Více o autorovi

Intenzivní pisklavý zvuk, který nejde přeslechnout, a už vůbec ne ignorovat, pokud se ovšem nechcete stát dobrovolnou obětí ubzučených krvelačných potvůrek, dokáže pokazit i tu nejlepší letní podvečerní idylku. Nenechte se vyštípat a vyzbrojte se účinnými přírodními repelenty!

Říká se, že není bylina, aby na něco nebyla. Platí to i v boji proti otravnému hmyzu. Stačí si na procházce natrhat ty správné pomocníky a ve svazečcích je rozvěsit tam, kde je toho nejvíc zapotřebí. Silným spojencem je v tomto ohledu vratič obecný, jeho intenzivní vůně však nemusí být každému příjemná. Je proto lepší pověsit ho raději do předsíně nebo na verandu, než do uzavřené místnosti.

Citronela – expert mezi repelenty

Mnohem voňavějším odpuzovačem je libeček, který naše babičky používaly v kuchyni místo maggi a jehož vůni komáři doslova nenávidí (můžete se také přímo natřít drcenými listy, podobně jako snítky šalvěje. Některé hospodyňky si do kuchyně věší svazečky šalvěje. Ta sice velmi účinně odpuzuje kuchyňské moly, ale s komáry si neporadí. Mezi top přírodní repelenty patří citronová tráva, oblíbená asijská bylinka známá také pod názvem voňatka citronová, citronella nebo lemon grass. Její nádherně citrusové aroma dokáže komáry spolehlivě zahnat na ústup.

Rafinovaná pastička s kvasnicemi

Jste založením domácí kutilové? Vyrobte si perfektní lapač komárů. Potřebujete PET láhev s užším hrdlem, kterou přibližně ve dvou třetinách výšky rozříznete na dvě části. Horní část se následně vloží do té spodní hrdlem dolů, ale nejdřív musíte umístit návnadu – kousek droždí posypaný trochou cukru a voda, která sahá zhruba do dvou centimetrů výšky. Hotovou past položte poblíž okna, třeba na parapet mezi květiny, nebo ji zavěste do prostoru. Potom můžete jít klidně spát – bez obav, že se ráno probudíte osypaní zarudlými štípanci. A na jakém principu tenhle „zázrak“ funguje? V lahvi začne probíhat  kvasný proces, při kterém se uvolňuje poměrně velké množství oxidu uhličitého (mnohem víc než u spícího člověka). A komáři se mohou zjančit. Vlétnou dovnitř a po marném bloudění a hledání kořisti už nenajdou cestu ven a nakonec se utopí.

Odpuzovač s vůní karafiátů

Domácí repelent snadno vyrobíte také z 50 kapek výrazného esenciálního oleje (citronová tráva, levandule, máta, tea tree, hřebíček, eukalyptus, skořice), 50 ml vodky a 500 ml převařené vody: do láhve s pumpičkou vlijte převařenou vodu a vodku, přidejte esenciální olej a důkladně promíchejte. Nanášejte přímo na kůži. Komáři se vám zdaleka vyhnou a vy navíc budete krásně vonět. Máte na zahradě karafiáty? Dejte hrst květů do termosky a zalijte dvěma hrnky vařící vody. Zavřete a nechte přes noc louhovat. Ráno slijte roztok do sklenic a přidejte deci alkoholu. Aplikujte pomocí rozprašovače přímo na pokožku.

Osvědčený hřebíček a česnek

Pokud se vám nechce s ničím vyrábět, máme pro vás tip, jehož příprava zabere sotva půl minuty. Stačí rozkrojit 1–2 limetky nebo citrony na poloviny a zastrkat do nich hřebíček. Odpuzovač položte na okenní římsu. Jednoduché řešení nabízí i česnek. Vložte několik nasekaných stroužků do misky a opět umístěte k oknu nebo na stůl během zahradní party.

Tipy, jak zatočit s klíšťaty najdete v našem článku Upíři z přírody, proti kterým nefunguje česnek. Pokud už jste se stali obětí nějakého kousavého hmyzu, přinášíme rady, jak na štípance.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)