Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Advent přichází. Vyrobte si věnec či kalendář pro děti

Publikováno: 27.11.2020
Advent přichází. Vyrobte si věnec či kalendář pro děti

Eva Matoušková

Redaktorka

Více o autorovi

Letos to sice bude pod rouškou nepříznivé situace, ale jedno je jisté. Překrásný adventní čas a Vánoce jsou tu! Nehledejme důvody, proč být naštvaní z těch okolností. Pojďme to vzít jako příležitost. Letos to totiž skutečně mohou být klidné, kouzelné Vánoce. A tomu bezesporu pomůže výzdoba, na kterou už je čas.

Vánoční výzdoba letos ve znamení přírody

Vedeme teď trochu jiný život, jehož součástí je i častější chození do přírody. Nikdy nevyrážejte bez košíku a nůžek! V lese si nasbíráte spoustu surovin na pozdější vánoční tvoření. Co víc, budete mít moderní adventní věnec! Minimalistické přírodní dekorace totiž frčí. Březová kůra, modřínové šišky, ale i žaludy a bukvice, které nastříkáte zlatým sprejem, jsou k tomu všemu i skoro zadarmo.

Adventní věnec bez věnce

Voňavé jehličí, červené mašle a zlaté svíčky. Klasika všech klasik. Měli jsme ji ale už tolikrát, že chceme nabídnout i alternativu. A o čtyři svíčky nepřijdete!

Potřebujete: krásný talíř nebo podnos, menší sklenku na stopce, tavnou pistoli, a dále vše, na co jste zvyklí – svíčky, jehličí, skleněné kuličky, mašle a další dekorace

Začneme s výrobou ozdobného podnosu. Na spodní část talíře nalepte obrácenou skleničku. Ani jedno by se při použití tavné pistole nemělo poškodit, pokud byste chtěli v budoucnu tuhle dvojku ještě rozdělit. Talíř můžete ale klidně použít i samostatně.

Další nezbytný krok je nalepení svíček. Opět poslouží tavička. Je to z toho důvodu, aby svíčky zůstaly stabilní na svém místě, a vytvořili konstrukci pro další dekorace.

Potom už je to snadné – začněte větvičky pokládat hezky vedle sebe, případně je také přilepte. Úplně na závěr přidejte ozdoby, i když doporučujeme střídmost. Tenhle netradiční adventní věnec vyniká podstavcem a čerstvými zelenými větvičkami, a zbytečná přízdoba by ho mohla udusit.

Adventní kalendář na tisíc způsobů

A nemusí být jenom pro děti! Adventní kalendář může představovat i 24 svíček, a každý den zapálíte jednu. Může to být 24 splněných přání, nebo vtipných úkolů pro členy rodiny. Ale je jasné, že nejoblíbenější asi vždy zůstanou sladkosti a dobroty, které na děti každý den čekají. Nejkrásnější jedlý adventní kalendář je ten perníčkový. Nevadí, že neumíte zdobit – perníčky namočte v čokoládě nebo polevě, a posypte cukrářským zdobením. A milovníci zdravého jídelníčku navíc mohou nahradit klasickou mouku žitnou, nebo pohankovou.

Potřebujete: 24 základních perníčku (případně další na ozdobu), tenkou stuhu, barevné čtvrtky, nůžky a zlatý fix

I když zdatnější duše mohou číslice na perníčky napsat přímo zdobící polevou, máme i jiné řešení. Čtvrtku nastříhejte na malé visačky a popište je fixem. Na perníček je přivažte pomocí dírky a stužky. Práce s papírem je snazší, proto se můžete vyřádit a kartičky krásně vyzdobit a pomalovat. Zkuste použít i třpytky, nebo přivázat snítku jmelí.

Kam s očíslovanými perníčky? Navlékněte je na silnější stuhu, nalepte na placku z perníkového těsta, nebo je zabalte do celofánu a hezky naaranžujte na ošatku. Je tenhle adventní kalendář dárek? Potom je můžete dát i do krásné krabice s velkou mašlí.

Dalšími tipy na domácí adventní kalendář se můžete inspirovat i v našem starším článku Vyrobte si netradiční adventní kalendář.

To ale není zdaleka vše, co můžete na Vánoce vyrábět! Co takhle vánoční ozdoby z malovaných vlašských oříšků, nebo dřevěných korálků? Jestli vám sedlo spíš tvoření s papírem, můžete letos zazářit s těmi nejoriginálnějšími visačkami na dárky. A zavzpomínat na dětství díky vystřihovaným vločkám do oken!

Tak ať je ten advent poklidný a provoněný domovem! Dárky pořízené na maratonu po supermarketech totiž opravdu nejsou důležité!

Zkuste se letos více zaměřit na tradice, které se s krásným adventním obdobím pojí. Neví jaké? Přečtěte si v článku Advent. Znáte jeho význam a tradice?

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)