Sezóna burčáku - jste na ni připraveni?

Sezóna burčáku - jste na ni připraveni?

Obtížnost
Nízká
Pro páry
Pro páry
Zábava
Zábava
Příroda
Příroda

Milovníci burčáku se letos mohou radovat. K dostání je o něco dříve než v minulých letech. Již v průběhu srpna jste mohli ve vinotékách a vinárnách narazit na tento lahodný nápoj. A jistě tušíte, že burčák není jen lahodný, ale i zdravý. Protože se na podzim chystá spousta burčákových akcí, poradíme vám, kam si na něho zajít.

Zkvašené, ale přece dobré

I když některé nápoje po zkvašení nejsou příliš chutné, burčák naopak díky tomuto procesu získává svou skvělou chuť. Vyrábí se částečným zkvašením moštu z vinné révy. Ochutnat ho můžeme ve dvou variantách (bílé a červené). Kromě skvělé chuti, má i pozitivní dopady na zdraví. Obsahuje vitamíny C a B, zejména mnoho thiaminu (vitamín B1). Má v sobě také stopové prvky, bílkoviny a kvasinky.

Díky zmíněným látkám dokáže pročistit trávicí ústrojí, zlepšit stav vaší pokožky, vlasů či nehtů a také má pozitivní vliv na srdeční činnost. Trik je v dávkování. Jako každá látka, v určité míře je to lék, od určité již „jed“. Musíte jej tedy pít v rozumné míře. Myslete na to, že stále obsahuje nejméně 1 % a nejvíce 7 % alkoholu. Při vypití velkého množství může mít až projímavé účinky. Lidem s citlivým zažíváním může stačit i menší množství.

Ne každý burčák je pravý

Na oblíbenosti tohoto nápoje se často snaží řada lidí zbohatnout, proto ho prodávají v horší kvalitě. Nekupujte ho, pokud má hnědou barvu. Takový může být vyrobený z plesnivého ovoce nebo je naředěný. Jeho tóny by se měly pohybovat od žlutozelené do zlaté. Měl by být cítit po vinných hroznech a odrůdě, ze které je vyrobený. V žádném případě není kvalitní burčák cítit po kvasnicích a plísni.

Na dně i na stěnách můžete vidět usazeninu. Nesmí však obsahovat velké množství kvasinek. Vzhled je tedy kalný, ale bez větších nečistot. Nejvíce vám bude chutnat při teplotě mezi 20 a 25 stupni. Vynikající a hlavně osvěžující je také podchlazený. Ideálně ho uchovávejte v chladnějších podmínkách, čím větší mu bude teplo, tím rychleji bude kvašení probíhat. Během tohoto procesu se pak mění i chuť, když se z cukrů stává alkohol.

Cestou necestou s burčákem

V Hustopečích se od 4. do 6. října konají Burčákové slavnosti. Kromě toho, že ochutnáte spoustu úžasného burčáku, shlédnete také historický průvod, budete válet bečky, uvidíte rytířské klání, ohnivou show a řemeslný jarmark. Děti se vyřádí ve speciálním šapito a prohlédnou si zvířátka. K dobrému pití bude hrát dobrá hudba v podání skupiny Jelen, The Tap Tap, Hamleti nebo Walda Gang. A pokud máte rádi folklor, tak nebojte, ten tam bude taky.

13. října se uskuteční snad nejznámější burčáková akce Burčákový pochod. Začíná se v 8 hodin ráno v osadě vinných sklepů Šidleny u Milotic a pokračuje se přes další vesničky až do Mutěnic. Po trase můžete ochutnat burčák i víno. Ve sklípcích bude připraveno i malé tradiční občerstvení. V odpoledních až večerních hodinách bude na řadě míst hrát živá hudba a zábava bude pokračovat.

Jak se Vám líbí tento tip na výlet?

Nejčtenější

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1