Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Co vám před výletem do USA a Japonska nikdo neřekl?

Publikováno: 22.11.2019

Chystáte se opustit pohodlný evropský kontinent? V Japonsku i ve Spojených státech vás mohou překvapit i situace, o kterých se v bedekrech nepíše. Nenechte se zaskočit a nepropadejte panice.

Rádi cestujte a rádi se vracejte domů

Nebojte se vystoupit z pohodlí evropských standardů. Vždyť právě každá kuriózní situace a nevšední okamžiky jsou tím, na co se nejlépe po návratu z cest vzpomíná. Jen díky různým šokům a adrenalinovým zážitkům může nakonec každý cestovatel spokojeně prohlásit, že všude je dobře, ale doma nejlépe.

Co uvidíte

 1. Země vycházejícího slunce

  Na mapě vždy zkontrolujte světové strany

  V japonských městech se ztratíte snadno a častokrát, mnohdy je umění trefit i správný východ z metra. Orientační cedule jsou pokaždé natočené jinak, než jsme zvyklí, a sever je vždy na jiné straně mapy. Když pak potřebujete pomoci od místních, budou s vaší mapou točit kolem dokola, dokud ji nebudou mít vzhůru nohama, což jim ve vašich očích příliš důvěryhodnosti nedodá.

  Pozor na hodné Japonce

  Když se ztratíte, pokaždé je poblíž aspoň jeden Japonec, který vás rád doprovodí, kam budete chtít. Jelikož vy neumíte japonsky a on anglicky, domlouváte se jen rukama nebo ukazováním do mapy a jejím otáčením. Když Japonec konečně vyhrkne své „hai“, usměje se a vede vás k cíli, cítíte úlevu. Po chvíli začnete mít pochybnosti a po nějaké době i jistotu, že jdete špatně. Máte pravdu. Vrozená zdvořilost mu totiž nedovolila vás odmítnout či zarmoutit a ze všech sil se proto snaží pomáhat. Nakonec vyjde najevo, že nikdy nevěděl, kde se nalézá váš cíl a vlastně už ani neví, kde jste teď. Nezbývá, než se na to zeptat jiného Japonce…

  Snězte polévku hůlkami

  Při bloudění japonskými památkami a městy rychle vyhládne. Určitě nechcete opustit Zemi vycházejícího slunce, aniž byste se seznámili s místními specialitami. Samozřejmostí je ochutnávka pravého suši a saké, ale nesmíte vynechat ani rámen. Tuto vydatnou polévku si můžete dát na mnoho způsobů, vždy v ní plave hodně dobrých i neznámých věcí a bez problémů se dá sníst bez použití lžíce. Neobejde se to sice bez srkání, ale na to si zvyknete rychle. K jídlu si dopřejte pivo Kirin nebo Sapporo – mají říz a nejvíc vám připomenou poctivé plzeňské.

 2. Za velkou louží

  Předsudky nechejte doma

  Myslíte si před první cestou do USA, že jsou Američané tlustí, protože jedí hodně nezdravého jídla? Nebo hloupí, protože neznají reálie mimo Spojené Státy a sledují jednoduché seriály? Váš první dojem bude úplně jiný. Překvapí vás, jak jsou Američané ochotní, usměvaví a přátelští. Po návratu z USA vám naopak přijdou Češi tak nějak smutní a věčně s něčím nespokojení.

  Co dostane strýček Sam

  V mnoha obchodech platíte u pokladny jinou cenu, než je uvedeno na zboží. Kromě potravin a služeb jsou hmotné věci zatížené prodejní daní, kterou vám připočtou až při placení. Nemusíte tedy žehrat na obchodníky, jak jsou drazí, protože na rozdíl od Evropy hned vidíte, kolik vám při každém nákupu z peněženky vytáhl stát. Naštěstí to není nikdy víc než 10 %, takže bez DPH a s litrem benzínu za dvacku je v Americe zkrátka levně.

  Nebojte se jíst nezdravě, vždyť máme doktory

  Pokud nemáte rádi reklamy, pak si na hotelovém pokoji televizi raději ani nezapínejte. Oblíbený díl Přátel nebo Teorie velkého třesku se vám totiž protáhne i na dvě hodiny. Nejběžnější dva typy reklam jsou na nezdravé jídlo všeho druhu a na lékařskou péči. Chipsy, burgery, pizzy, hektolitry koly a pak zase usměvaví lékaři s důvěryhodnou tváří, kteří se postarají o váš cholesterol, tlak, žaludeční vředy či srdce.

  Reklamy se střídají pravidelně s až zarážející logikou a ironií. Vy je však nenechte působit na své podvědomí, zapomeňte na fastfood a využijte toho, že v kosmopolitní Americe najdete národní kuchyně ze všech koutů světa.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)