Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Proč nás alkohol v zimě nezahřeje?

Publikováno: 11.2.2020
Proč nás alkohol v zimě nezahřeje?

Zdenka Jeníčková

Redaktorka

Více o autorovi

Zastavit se během lyžování nebo túry na běžkách v nějaké malebné horské boudě a dát si pro zahřátí lahodné Bombardino, poctivý grog či aspoň hrnek horkého svařáku, to se v téhle době doslova nabízí. Málokdo si však uvědomuje, že sklenkou alkoholu dosáhneme ve finále pravého opaku.

Je jasné, že v zimě se organismus potřebuje především pořádně zahřát, o tom není pochyb. Faktem ovšem je i to, že „panáček“ to nespraví, přestože by vám to většina lidí bez váhání odpřisáhla.

Teplo, které dlouho nevydrží

Možná teď namítnete, že když si dáte skleničku něčeho ostřejšího, během chvilky se vám po těle rozlije blažený pocit tepla. Proč jinak by lidé stáli dlouhé fronty u stánků se svařeným vínem, punčem a dalšími tradičními zimními dobrůtkami? Nenechte se mýlit a nedejte na první dojem, který je v tomto případě poněkud zavádějící. Alkohol totiž způsobí, že teplo vnímáme trochu jinak. Je sice pravda, že prvních pár doušků nás příjemně zahřeje, ale cévy (včetně těch nejmenších vlásečnic) a kožní póry se začínají roztahovat a krev se z centra těla přesouvá do periferií, což následně vede k tomu, že daleko rychleji ztrácíme teplo a můžeme pak velmi snadno prochladnout. Jinými slovy, teplota těla se ve skutečnosti vůbec nezmění, pouze dojde k redistribuci tepla.

Když vám celé tělo zalije pot

Ostatně, ani samotná teplota nápoje nepřispívá k tomu, abyste se zahřáli (a neplatí to pouze u svařáku nebo grogu, ale i u obyčejného čaje). Kvůli náhlému návalu horka se celé tělo zpotí – potní žlázy se aktivují v případě nutnosti ochladit povrch kůže, a tím i celý organismus. Pocit příjemného tepla tak záhy vystřídá velmi nepříjemný chlad, který pokryje kůži zachumlanou do bundy. Určitě jste to už někdy zažili a není vážně o co stát. Trochu paradox, že ano? Horký nápoj zvýší tělesnou teplotu, ale nakonec vás bez milosti zchladí. Nemluvě o tom, když to člověk s alkoholem trochu přežene a zdravý úsudek jde stranou, to má potom zaděláno na skutečný problém. Případy úmrtí opilých lidí na podchlazení nejsou v zimním období nijak vzácným jevem.

Svařáček si nechte na doma

Co z toho plyne? Nespoléhejte na horké nápoje ani na alkohol, ale spíš na kvalitní oblečení. Důležité je vrstvit a vrstvit (jako ta cibulka), přičemž spodní vrstvy by měly být funkční a odvádět pot a vrchní zase prodyšné. A nechoďte ven bez čepice, hlavou totiž uniká velké množství tepla. Nezapomínejte se hýbat, a když už nechcete oželet svařáček nebo grog, dejte si ho po návratu z procházky, pěkně v teplíčku.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)