
Dobrá péče o nohy se vyplácí po celý rok. V horkých dnech je „trápíme“ na vysokých podpatcích, v páskových sandálech a mnohdy také dlouhým stáním. Nohy se potí, jsou více vystavované riziku vzniku puchýřů a odřenin. O křečových žilách ani nemluvě.
A ani v zimních měsících nohy neodpočívají. Přestože chodidla schováváme do ponožek a plných bot, i tak mohou trpět otlaky z nevhodné obuvi a „dusit se“ v umělých materiálech. Správná péče – profesionální i domácí – je proto alfou a omegou spokojených a zdravých nohou po celý rok.
Pedikúra by se měla řadit mezi ta ošetření, která si ženy, ale i muži, dopřávají pravidelně. Frekvence je individuální a závisí na stavu chodidel. Pedikérky nejčastěji doporučují rozmezí od šesti týdnů až po návštěvu jednou za tři měsíce.
Díky pravidelné návštěvě pedikúry lze snížit riziko vzniku různých kožních a ortopedických onemocnění. Zanedbání péče může vést také k rozvoji bolestivých a nehojících se prasklin na patách, k zarůstání nehtů, bolesti zad či nevratným deformitám chodidla. U diabetiků pak k rozvoji diabetické nohy.
Profi pedikúra se buď provádí za sucha, anebo za mokra.
Návštěvu pedikérky byste měli pravidelně kombinovat s domácí péčí. Pozor si však dávejte na správný postup a vyvarujte se základních chyb, jako například provádění domácí pedikúry nasucho (takové ošetření je lepší nechat na profesionálech) nebo špatné zastřihávání nehtů.
Nohy by se měly alespoň na 10 minut „naložit“ do vodní lázně, následně osušit, teprve pak odstranit zrohovatělou kůži pemzou nebo pilníkem na paty, vyhladit povrch chodidel peelingem, zastřihnout nehty do rovného tvaru a důkladně promazat hydratačním krémem či pěnou.
Nezapomínejte ani na každovečerní mazání chodidel vyživujícím krémem. Vyplatí se i používání stříbra ve spreji do obuvi, které zamezuje plísním a pocení.
Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com