Za Betlémskou hvězdou nemusíme do Betléma

Za Betlémskou hvězdou nemusíme do Betléma

Obtížnost
Nízká
Rodinný výlet
Rodinný výlet
Poznávání
Poznávání
Příroda
Příroda

Krátce před Štědrým dnem můžeme na obloze spatřit unikátní jev, konjunkci Jupiteru a Saturnu, který dal nejspíš vzniknout legendě o Betlémské hvězdě. Letos jde o událost opravdu mimořádnou, protože Betlémská hvězda se objeví po dlouhých 397 letech, a navíc o Vánocích.

Symbol Vánoc

Betlémská hvězda je biblický pojem známý z Matoušova evangelia, ve kterém je popsán příběh mudrců z východu, Tří králů. Jasně svítící hvězda nového židovského krále v noci Tři krále doprovázela, když putovali do Betléma, aby se poklonili malému Ježíškovi a předali mu dary. Podle teologů jde o součást zázraku dokazující zrození Božího syna, pro většinu je Betlémská hvězda symbolem Vánoc.

Kometa nad Betlémem

Vánoční scéna s jesličkami a Ježíškem je známá všem. Proč však místo hvězdy svítí nad jesličkami kometa? Kometu nad jesličkami jako první namaloval italský malíř Giotto di Bondone v roce 1304 podle Halleyovy komety, která byla viditelná v roce 1301. Podle dochovaných záznamů však v době narození Krista na obloze žádná viditelná kometa nebyla, i když s jistotou to vyloučit nelze. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení této „komety“ je tak konjunkce dvou planet, Jupiteru a Saturnu, která byla právě v roce 7 před Kristem. Pojmem konjunkce je pak označena soustava několika nebeských těles v jedné linii.

Vesmírný úkaz století

Pondělí 21. prosince 2020 se stane dnem, kdy se podle astrologů odehraje nejpozoruhodnější a nejvzácnější úkaz tohoto století. Planety Jupiter a Saturn na obloze uvidíme již kolem 17. hodiny v těsné blízkosti. Tato unikátní konjunkce naposledy nastala 6. 7. 1623 a znovu bude moci být spatřena až 15. 3. 2080. Kouzelné na této události je také to, že se Betlémské hvězdy na obloze dočkáme jen pouhé tři dny před Štědrým dnem.

Nepropásněte na obloze kouzlo Vánoc

Pokud budete chtít Betlémskou hvězdu, nejznámější symbol Vánoc spatřit, je ideální vyrazit do hor, nebo míst s odkrytým jihozápadním obzorem. Předpokladem je však dobré počasí s jasnou oblohou. Dvojice planet bude už v 17 hodin 10° nad obzorem. V 18 hodin se planety snesou ke 3° výšky nad obzor a o půl hodiny později, v 18:30, zapadají. Tak snad nám bude počasí přát a my budeme svědky zrození zázraku Vánoc, Betlémské hvězdy.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Jak se Vám líbí tento tip na výlet?

Nejčtenější

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1