Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Před čím nás varují červené oči?

Publikováno: 19.12.2020
Před čím nás varují červené oči?

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

Červené oči, únava a pálení, potřeba častěji mrkat. Co nám mohou červené oči naznačovat a kdy nás naopak nevarují včas?

Chybějící slzy jsou problém

Pláčeme, když jsme smutní, něco nás bolí nebo jsme naopak šťastní a dojatí. Slzy ale k našemu oku patří zcela přirozeně 24 hodin denně. Pokud je slzný film narušený, objeví se tak zvaný syndrom suchého oka, nejčastější příčina akutní návštěvy očního lékaře. Typickými projevy jsou zčervenání, únava očí, pálení, řezání a pocit písku pod víčky. Už dávno přitom neplatí, že unavené a červené oči trápí pouze lidi v kancelářích.

Co příznaky zhoršuje?

  • sledování obrazovky mobilu nebo počítače
  • suchý vzduch v místnosti
  • kontaktní čočky
  • klimatizace
  • smog

Rada odborníka (MUDr. Věra Trnková, Ph.D., oční klinika Lexum): Příznaky syndromu suchého oka není vhodné přehlížet, úlevu přinese aplikace zvlhčujících očních kapek (tzv. umělých slz), ideálně bez konzervačních látek. Našim pacientům doporučujeme pravidelné kapání 3–5x denně. V případě intenzivních potíží je důležité nezapomínat na kapky před spaním, eventuálně aplikovat i gely či masti.

Co může způsobit zánět?

Zánět spojivek je běžným onemocněním, které je způsobené nejčastěji bakteriální nebo virovou infekcí, případně alergií. Projevuje se opět zarudnutím, dále slzením, svěděním, otokem víčka a v případě bakteriálního zánětu výtokem.

Jak je možné zánětu předcházet?

  • omezením dotyku očí
  • dostatečnou hygienou
  • užíváním vlastního ručníku a kosmetiky (včetně dekorativní)
  • ochranou očí v prašném prostředí nebo při plavání

Rada odborníka (MUDr. Věra Trnková, Ph.D., oční klinika Lexum): V případě podezření na zánět spojivek je určitě správné kapat často a vydatně zvlhčující oční kapky a kapky s dezinfekčním účinkem. Vhodné je vyvarovat se slunečnímu záření a větru a používat sluneční brýle. Pokud do 2 dnů nedojde ke zlepšení stavu, případně se obtíže zhorší, doporučuji návštěvu očního lékaře. Ten na základě nálezu a diagnózy doporučí cílenou léčbu očními kapkami a/nebo mastí s antibiotiky, virostatiky, případně s protialergickým účinkem. 

Když nás oko před nemocí nedokáže varovat

Oči se dokážou bránit a dát nám najevo, že něco není v pořádku. Bohužel toto neplatí u všech onemocnění. Postupného zhoršování zraku si nemusíme všimnout při zeleném zákalu, šedém zákalu ani u věkem podmíněné makulární degenerace.

Zatímco u šedého zákalu je možné zrak vrátit při běžném několikaminutovém zákroku pomocí umělé nitrooční čočky, u makulární degenerace, tedy onemocnění sítnice, bohužel léčba takto jednoduchá není. Onemocnění se může projevit buď tzv. suchou formou spojenou s postupnou ztrátou zraku, nebo závažnější vlhkou formou znamenající při odkládání léčby praktickou slepotu v řádu týdnů.

Rada odborníka (MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D., oční klinika Lexum): Častým příznakem věkem podmíněné makulární degenerace je pokřivené vidění, při čtení písmenka jakoby poskakují. Subjektivní potíže u tohoto onemocnění mohou být zpočátku minimální mimo jiné proto, že je vidění postiženého oka kompenzováno obrazem zdravého oka. Biologická léčba vlhké formy makulární degenerace je zaměřena na potlačení růstu nových cév v sítnici. I když dnes nelze vlhkou formu plně vyléčit, dokážeme u příbuzných pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací pomocí genetického testu stanovit míru rizika vzniku tohoto onemocnění. 

V případě, že onemocnění není spojené s viditelnými, nepříjemnými příznaky, je jediným způsobem, jak očím pomoci, pravidelná preventivní prohlídka. Na tu je čas jednou za 2 roky, ve věku nad 40 let i častěji.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)