Menopauza a pandemie: Pozor na stres, vnímejte své tělo

Menopauza a pandemie: Pozor na stres, vnímejte své tělo

Menopauza je období v životě ženy, kterému se nevyhne. Některé ho prožívají bez větších obtíží, jiné dokáže pěkně potrápit. Stres z koronavirové pandemie se na ženách v této fázi podepisuje mnohem více než na mužích. Je proto potřeba vnímat své tělo a udržet se v co největší psychické pohodě.

Období menopauzy není známkou toho, že se z vás přes noc stane stařenka. Je to životní etapa, která má mnoho fází a probíhá mnohdy i několik let. To, jak bude klimakterium probíhat, ovlivňuje mnoho faktorů – genetika, životní styl, zdravá strava, spánek a mnoho dalšího. Jedním z hlavních příznaků menopauzy je ztráta menstruace, často se ženy ale setkávají také s návaly horka nebo přibíráním na váze.

Zatočte se stresem

Aktuální situace spojená s pandemií koronaviru se může těžce podepsat na psychice každého z nás. Obzvláště zranitelnou skupinou jsou však ženy v přechodu, u nichž se může psychický stav zhoršovat i vlivem projevů klimakteria, jako jsou úzkostné stavy nebo výkyvy nálad. Návaly horka zase mohou „simulovat“ s koronavirem spojenou horečku. Ženy v přechodu by nyní měly o to víc dbát na své mentální zdraví a v případě problémů se nebát obrátit na odborníky.

Podle průzkumu neziskové organizace Kaiser Family Foundation stres pramenící z pandemie zažívá oproti 37 procentům mužů celých 53 procent žen, v případě matek dětí do 18 let pak tento podíl dosahuje dokonce 57 procent. Ženy se také obecně, častěji než muži, pohybují v profesích „první linie“ jako zdravotní sestry, lékařky, prodavačky, ošetřovatelky, charitativní pracovnice a podobně. Velmi těžce současné stresující období dopadá rovněž na ženy, které procházejí klimakteriem.

Psychické zdraví na první místě

„Časté výkyvy nálad, náhlé pocity úzkosti, podrážděnost, záchvaty agrese či deprese – to vše jsou poměrně časté příznaky ženského přechodu. K nim se nyní přidává množství stresu ze současné nejisté situace, sociální izolace i vykolejení z běžně zažitého rytmu života. Proto je nyní ještě víc než kdy jindy důležité, aby ženy dbaly o své mentální zdraví a dostávalo se jim zvýšené podpory od jejich okolí i odborníků,“ říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Stres jako takový je třeba eliminovat na minimum. Co je pro to třeba udělat?

  • Smířit se s tím, že aktuální situace je taková, jaká je.
  • Nepropadat zbytečné panice a negativním myšlenkám.
  • „Nenasávat“ každou informaci a nevěnovat většinu času sledováním aktualit o pandemii.
  • „Místo ‚sledování situace‘ se raději pusťte do odkládaných domácích prací, zajděte si na procházku do přírody, zacvičte si, začtěte se do knížky nebo oprašte staré koníčky. Je vhodné hledat to, co člověka baví. Netlačit na sebe jen proto, že se z médií dozvíme, že někdo něco zvládá. Dávejme si malé, ale konkrétní cíle, jejichž dosažení nás potěší,“ doporučuje Hana Regnerová, ředitelka Modré linky, která poskytuje odbornou pomoc.
  • „Podstatné je také pokusit se co nejvíce dodržovat běžný denní režim. Pro psychickou pohodu potřebujeme určitý řád a jistotu. Snažte se neponocovat, kvalitně jezte i spěte, vyhněte se úplné sociální izolaci. Sociální kontakt je základní lidskou potřebou, hledejte tedy způsob, jak si jej dopřát. Využít přitom můžete nejen telefon, ale i sociální sítě na internetu, různá diskuzní fóra, blogy. A když je nejhůře, nebojte se obrátit na odborníky a říct si o pomoc,“ doplňuje Hana Regnerová.

Pozor na zaměnitelné symptomy

Fyzické projevy přechodu jsou u menopauzy celkem běžné. Návaly horka si lze ale snadno splést i s horečkou, která je jedním z příznaků onemocnění COVID-19. „Návaly horka způsobují, že teplota kůže náhle vystoupá třeba i několik stupňů nad normál. Podstatné ale je, že se při návalech nemění tělesná teplota a že se jedná jen o dočasný stav. Žena si tak může změřením teploty ověřit, že horečku skutečně nemá,“ upozorňuje MUDr. Pavel Turčan. Onemocnění novým koronavirem a klimakterium pak pojí i symptomy jako silná bolest hlavy nebo dlouhodobá únava. „V případě jakýchkoliv pochybností by se ženy neměly bát telefonicky spojit se svým lékařem a své symptomy mu popsat. Pokud již jsou v přechodu, nebo se k němu věkem blíží, může jít opravdu jen o projevy klimakteria,“ dodává lékař.

Klidný průběh menopauzy

Do boje za klidný průběh menopauzy můžete zařadit nejen více pohybu, ale také změnu jídelníčku, který by měl obsahovat více potravin bohatých na esenciální mastné kyseliny, která chrání srdce a mozek, ale také posilují imunitu. Zaměřit se můžete také na potraviny obsahující selen, ten funguje jako prevence srdečně-cévních chorob a udržuje zdravou kůži a vlasy.

Vhodným pomocníkem v období menopauzy jsou také bylinky. Vsaďte na ploštičník hroznatý, který pomůže od návalů horka. Osvědčeným pomocníkem je například přípravek Sarapis Soja s mateří kašičkou a extrakty ze sóji a červeného jetele. Mateří kašička, sója i červený jetel jsou významnými zdroji takzvaných fytoestrogenů, tedy estrogenů rostlinného původu, jež blahodárně působí na hormonální rovnováhu ženského organismu. Obsažené vitamíny a další látky rovněž pomáhají bojovat s únavou a pozitivně ovlivňují psychiku.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Témata článku:

Nejčtenější

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1