Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jednoduché cviky jako rychlá pomoc při bolesti hlavy

Publikováno: 23.3.2021
Jednoduché cviky jako rychlá pomoc při bolesti hlavy

Veronika Vágnerová

Redaktorka

Více o autorovi

Hlava jako střep! Taky to znáte? Bolest hlavy dokáže pořádně potrápit. Než sáhnete do lékárničky, zkuste nejprve pár cviků. Jemné a nenásilné uvolnění hlavy a krční páteře vám může pomoci ve chvílích, kdy prášek na bolest nebude k dispozici.

Důvodů, proč vás třeští hlava, se nabízí hned několik. Může jít o příznak dehydratace, stresu, zatuhlého krku nebo migrény. V případě dehydratace pomůže, když řádně doplníte tekutiny, nejlépe poslouží čaj či voda, a necháte na sebe proudit trochu čerstvého vzduchu. Příznaky migrény zaženete jedině klidem, tmou a spánkem. Pokud je ale příčinou vaší bolesti hlavy krční páteř nebo psychické napětí, zkuste pár cviků. Pomohou s uvolněním svalstva a navrátí vás do pohody.

Zklidněte mysl!

Bolesti se nezbavíte, pokud budete mít plnou hlavu myšlenek. Než se pustíte do cviků, v klidu se posaďte na židli nebo na zem do tureckého sedu. Důležité je, aby vám byl posed pohodlný. Nejprve se vytáhněte za temenem hlavy a jemně vtáhněte bradu. Poté se nadechněte a vydechněte nosem. Soustřeďte se na to, aby nádech byl klidný, jemný a nadechujte se s pocitem, že natahujete vzduch do hlavy. Opakujte, dokud na sobě nepocítíte klidnější tep i dech.

Při bolesti hlavy zkuste střídavý dech

Ukazováček a prostředníček pravé ruky si položte na kořen nosu. Nadechněte se nosem, palcem zakryjte pravou nosní dírku a vydechněte levou. Nadechněte se levou dírkou, odkryjte pravou dírku, zacpěte levou malíčkem a pravou vydechněte. Opakujte ve vlastním rytmu 1 minutu. Dech vám pomůže harmonizovat mysl a pomáhá také od bolesti hlavy.

Úklony s rotací uvolní krční páteř

Opět zasuňte bradu a vytáhněte se za temenem. Nadechněte se a s výdechem stáhněte pravé ucho směrem k pravému rameni. Chvíli zde zůstaňte a dýchejte. Nyní se nadechněte a s výdechem stočte  bradu k pravému rameni. Opět v klidu dýchejte a stejnou cestou se vraťte do původní pozice. Stejně pokračujte i na druhou stranu. Opakujte 3 – 5x na každou.

Úklon s dotykem pod klíční kostí

Položte si prsty levé ruky pod pravou klíční kost a trochu zatlačte. Hlavou přejděte do úklonu na opačnou stranu jako byste chtěli vytvořit mezi čelistí a klíční kostí co největší vzdálenost. V nejzazší pozici, která ale není bolestivá, se zastavte a půl minuty dýchejte. Vraťte se a vyměňte strany. Opakujte, dokud vám to bude příjemné.

Otáčení hlavy

Levou ruku dejte za hlavu. Loket namiřte nahoru a dlaň si položte na záda hned vedle páteře. Druhou rukou se chytněte za temeno hlavy, nadechněte se a s výdechem otočte ji doprava. Všechny kroky byste měli dělat velmi jemně a pomalu. Rychlými škubnutími byste si spíše ublížili. V této pozici zůstaňte a půl minuty v klidu prodýchávejte. Poté se vraťte do výchozí pozice a vyměňte strany. Opakujte dle libosti. 

Propletené ruce

Postavte se a propleťte prsty za zády. Ruce propněte, ramena stáhněte dolů a lopatky k sobě. Zakloňte hlavu. Dostanete se do lehkého hrudního protažení. Zůstaňte tak a volně dýchejte. Poté hlavu naopak předkloňte a bradu si položte na hrudník.

Protáhněte se jako kočka

Přejděte do pozice kočky. Srovnejte se, aby dlaně byly pod rameny a kolena pod kyčlemi. Nadechněte, vyhrbte se a volně vyvěste hlavu. Zůstaňte v této pozici alespoň 1 minutu a volně dýchejte. Myslete na to, jak se svaly kolem páteře protahují a hlava těžkne.

Přenášení váhy

Zůstaňte v pozici kočky, jen přejděte rukama na předloktí. Tam, kde dřív byly dlaně, budou teď lokty. Dlaně  položte vedle sebe a vytvořte pomyslný trojúhelník. Doprostřed si položte temeno hlavy, jako byste chtěli udělat stojku. Nyní pomalu ve vlastním tempu přenášejte váhu do ramen a hlavy a do pat. Vytrvejte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)