Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jak ulevit přírodě? Snižte množství svého domácího odpadu

Publikováno: 13.9.2019
Jak ulevit přírodě? Snižte množství svého domácího odpadu

Markéta Veselá

Redaktorka

Více o autorovi

Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolik vaše domácnost vyprodukuje odpadu? Že vám občas ani nestačí popelnice? Pojďte s tím něco udělat. Ušetříte a ještě vám příroda poděkuje.

Ve stylu zero waste

I když nejste zrovna ekologický nadšenec, jistě vám neunikl termín zero waste, který se především v poslední době v médiích často objevuje. Označuje snahu člověka zanechávat po sobě co nejmenší stopu – tedy co nejméně odpadu, ideálně odpad nulový (zero – nula, waste - odpad). Je zřejmé, že život zcela bez odpadu není zcela snadný, proto pro začátek vyzkoušejte alespoň některý z níže popsaných bodů a uvidíte, že odpadkový koš nebudete muset vynášet tak často.

 1.    Ne plastovým sáčkům a taškám

Jednorázové sáčky a tašky tvoří obrovský podíl plastového odpadu. Proto jsou dnes již k dostání sáčky a tašky látkové. Můžete si je koupit a nebo sami doma vyrobit. Hodí se lehké a vzdušné materiály, třeba i staré záclony.

2.    Nákup nového oblečení si rozmyslete

Celých 60% oblečení, které vidíte v obchodech, nakonec končí jako odpad. Nepodporujte tuto nadprodukci a raději zajděte třeba do second handu, nebo si udělejte s kamarádkami bazárek. Věřte, že stačí mít v šatníku jen několik kvalitních kousků, které se dají dobře kombinovat.

3.    Zkuste potraviny bez obalů

Trendu zero waste odpovídají i obchody takzvaně bez obalu. Zde dostanete vážené těstoviny, obiloviny, ale třeba i stáčené mycí prostředky a kosmetiku. Stačí si jen přinést například zavařovací sklenici a nabrat si tolik, kolik skutečně potřebujete.

4.    Vyrábějte si vlastní čisticí prostředky

Poděkuje vám nejen životní prostředí, ale  vaše peněženka. Výroba domácího pracího prášku a ostatních prostředků není náročná. Většinou si vystačíte se základními surovinami, které seženete v každé drogerii (ocet, jedlá soda, žlučové mýdlo atd.) A návodů na jejich výrobu je doslova plný internet.

5.    Omezte jídlo ve fastfoodech a donášku

Stačí si jen zajít na hamburgera, nebo si nechat domů dovézt oběd a už máte plný odpadkový koš. Kelímky, brčka, krabičky, plastové talíře i příbory... ještě vás nepřešla při té představě chuť?

6.    Opravujte

Dnešní doba velí, že když se něco rozbije, je nejjednodušší si dojít do obchodu pro novou věc – ať už se jedná o pračku, fén, či telefon. Zkuste na to jít jinak a nepodléhejte hned kouzlu konzumu. Možná vás překvapí, jak jednoduše jdou některé věci opravit a zase budou sloužit další roky.

7.    Darujte

Plánujete velký úklid a ideálně přistavení kontejneru, kam chcete všechno naházet? Zkuste to jinak. Uspořádejte garážový výprodej. Uvidíte, jak některé věci najdou své nové majitele a ještě udělají radost. Místo toho, aby jen ležely na skládce.

8.    Sklo je klasika

Plast je lehký a nerozbije se. Ale i přes tyto argumenty raději volte výrobky uložené ve skle. To se po vyprázdnění zase může vrátit do procesu a nebo ho využijete doma. Na rozdíl od plastů, které okamžitě skončí v koši.

9.    Zřiďte si kompost

Kompost je takový malý zázrak. Můžete do něho dát zbytky zeleniny, ovoce, ale i čajové sáčky, nebo skořápky od vajec. Navíc po čase získáte skvělé hnojivo pro vaše květiny. Dnes se dokonce vyrábějí i malé přenosné komposty, které jsou určeny do bytu. A ještě dobře vypadají.

10. Využijte jídlo do posledního drobečku

Jídlo je jednou ze surovin, kterými nejvíce plýtváme. Nakupujeme více, než dokážeme spotřebovat. Základem je tedy nakupovat s mírou. Rovněž se ale snažte využít vše. Staré pečivo na strouhanku, kuře na polévku, řízky, ale třeba i pro domácího mazlíčka. Nechte se inspirovat přístupem našich předků. Ti dokázali prase či krávu zpracovat od hlavy až po oháňku.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)