Léčivé termály: Kam za nimi vyrazit?

Léčivé termály: Kam za nimi vyrazit?

Obtížnost
Nízká
Rodinný výlet
Rodinný výlet
Pro páry
Pro páry

Zimní měsíce vybízejí v prvé řadě k odpočinku a vnitřnímu rozjímání. Hromnice sice už zahlásily, že jaro je na dohled, ale my se stále můžeme věnovat i sobě. Jak nechat své tělo odpočinout? Dopřejte si lázně. A ne ledajaké, vyrazte do termálů.

Termální lázně nabízejí nejen podporu léčby, například pohybového aparátu, ale také skvělý relaxační prostředek. Mohou se také stát skvělým dárkem pro vaše blízké. Neurazí ani opakovaně. Kdo jednou totiž okusil sílu léčivých účinků pramenů ví, že to stojí za to.

Termální lázně Velké Losiny

Území České republiky je doslova poseto zdravými prameny. Mezi nejstarší termální lázně patří moravské Velké Losiny. Jejich zkušenosti překročily již 450 let. Leží na úpatí Hrubého Jeseníku, díky čemuž nabízejí i skvělé možnosti výletů. Termální lázně Velké Losiny se zaměřují zejména na nemoci pohybového aparátu, kožní problémy a pacienty s neurologickými, onkologickými či oběhovými potížemi. Využívají síly přírodních sirných pramenů, jejichž účinky podpoří profesionálními rehabilitacemi a další odbornou péčí. Jsou zde připraveni nejen na dospělé, ale i na děti od 1 roku věku.

Zdroj fotografie: navstivtejeseniky.cz

Termální lázně Slovensko – Piešťany

V okolí dnešních Piešťan se lidé usídlili již v pravěku, tedy někdy před 80 000 lety. Důvodem byly pravděpodobně právě horké prameny, které zde vyvěrají. První zmínky o léčebném využití pramenů však spadají do období kolem roku 1100, přičemž písemný doklad se objevuje až v roce 1549. Horké prameny i dnes léčí, a to především nemoci pohybového aparátu – kosti, klouby, svaly, ale také pojivových tkání či nervové soustavy. Hlavním cílem zdejších termálních lázní je opětovné „zprovoznění“ funkcí pohybového aparátu. I zde se využívá sirného základu termální vody. Síra totiž zlepšuje prokrvení, má antibakteriální účinky a přispívá k obnově pokožky. Využívá se také účinků sirného bahna ve formě zábalů, které pomáhají na výživu chrupavek či minerální změny v kostech či kloubních pouzder.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Termální lázně Slovensko – Trenčianské Teplice

Termální lázně Trenčianské Teplice mají též bohatou historii (první písemná zmínka je z roku 1247). Díky sirným termálním pramenům máte šanci ulevit bolestem pohybového aparátu, ale zároveň zmírnit i riziko vzniku civilizačních chorob, případně nemocí z povolání. Termální lázně se zaměřují nejen na chronické revmatické obtíže, ale i pooperační stavy, případně poúrazovou péči. Velmi dobře reagují pacienti s psoriázou a jinými kožními onemocněními, případně pacientky s gynekologickými obtížemi. V nabídce je řada luxusně vypadajících bazénů, kde kromě léčby skvěle nasajete i lázeňskou atmosféru. Teplota vody je v bazénech i přes 37 ˚C.

Zdroj fotografie: termalnilaznenaslovensku.cz

Termální lázně Maďarsko – Hevíz

Termální lázně Hevíz jsou jako stvořené na relaxační dovolenou. Kromě lázeňského komplexu si užijete i atmosféru samotného města nebo zdejšího okolí. Zároveň je to kraj vína, takže máte jedinečnou příležitost ochutnat lokální vinařské produkty. Zdejší jezero je bohaté na síru, ale také rádium a řadu nerostných látek. I v zimě je zdejší teplota vody okolo 23 ˚C, v létě se pohybuje mezi 33 a 36 ˚C. Díky neustálému pohybu vody dochází k přirozené masáži těla. Termální lázně jsou zaměřené na úlevu od bolesti u revmatických onemocnění pohybového aparátu, ale také na všechna degenerativní opotřebení či zvápnění. Umí ulevit při zánětech kloubů i páteře a používá se jako součást rekonvalescence po zlomeninách nebo úrazech.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Termální lázně Maďarsko – Mosonmagyarovar

Těžko vyslovitelný název Mosonmagyarovar slibuje velice kvalitní relaxaci. Prameny v termálních lázních  se dokonce řadí mezi top 5 léčivých vod v Evropě. Samotné městečko je malé a velmi útulné, zkrátka jako stvořené pro odpočinek od ruchu velkoměst a šibeničních termínů. Samotné lázně se nacházejí uprostřed zeleně a nabízejí řadu termálních bazénů i „běžných“ bazénů a podpůrné procedury v podobě masáží či zábalů. Jsou vhodné pro osoby s kloubními problémy, a to ať v akutním či neaktivním stavu. Zdejší vody se doporučují i lidem s dýchacími obtížemi, neboť ulevují od chronických stavů (například při chronickém zánětu průdušek nebo nosních či hrtanových dutin).

Zdroj fotografie: www.spa.cz

Jak se Vám líbí tento tip na výlet?

Nejčtenější

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1