Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Kam vyrazit o vánočních prázdninách?

Publikováno: 13.12.2019

rodinný výlet
poznávání
zábava
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

S blížícími Vánocemi si možná říkáte, co podniknete se svými ratolestmi, aby neseděly jen doma a nefutrovaly se cukrovím. Máme několik tipů.

Nemusí to být hned moře

Jestliže vás láká vydat se někam za sluníčkem a teplem, možná ještě stihnete nějaký ten last minute. Nesmutněte ale ani v případě, že přes svátky zůstáváte v Čechách. Děje se tu toho totiž víc, než by vás napadlo.

Co uvidíte

 1. Vánoce v ZOO

  Ve většině zoologických zahrad nemají přes svátky zavřeno, ale jsou připraveni na návštěvníky i o Štědrém dnu a dalších prázdninových dnech. Dokonce bývá na programu nějaké extra krmení, nebo dáreček pro návštěvníky (například snížené vstupné). Nemusíte se bát, že budou všechna zvířata zalezlá pěkně v teploučku. Sníh a zimu mají rádi nejen lední medvědi, ale třeba i sloni, zebry či velbloudi. A vy se můžete ohřát v pavilonech s exotickými zvířaty, kde je stále krásně teplo.

 2. Neodmyslitelný betlém

  Co by to bylo za Vánoce, kdybyste se nešli podívat na jesličky. A co teprve jedny z největších či nejzajímavějších u nás? Najdete je v muzeu na Karlštejně nedaleko Prahy. Zde je k vidění nejen největší loutkový betlém u nás, ale potkáte tu i betlém z vosku, cukru či chleba. A děti si některé z těch mechanických mohou i sami spustit.

 3. I na zámcích a hradech se topí

  Dříve jsme byli zvyklí, že se hrady a zámky na zimní sezonu uzavřely a otevřely se zase až spolu s jarem. Dnes je však otevřena většina i v zimě a nabízí speciální, vytápěné okruhy prohlídek. Na Vánoce si navíc řada těchto památek připravuje speciální program, jako je například představení starých zvyků, speciální výzdoba, hry či dobové občerstvení. Podívat se můžete například na Rábí, Bítov, Náchod, Žleby.

 4. Komu se nelení

  Jste z Prahy či okolí a máte rádi sport? Pak vás jistě potěší, že poslední týden v roce otevírá řada sportovišť zcela zdarma. Tato akce se jmenuje Týden sportu zdarma a vybrat si můžete z velké řady sportovišť, plaveckých bazénů, kluzišť či si dokonce zkusit jízdu na koni, spinning, nebo lezení na stěnu. Po náloži cukroví a dalších dobrot je to skvělá motivace k pohybu.

 5. Vyrazte na sáňky

  Že je to jen pro malé prcky? To platí možná v případě, kdy vyrazíte na nejbližší kopec v okolí. Protože se ale sáňkování těší velké oblibě, pamatuje na to i řada lyžařských areálů. Například ve Špindlerově mlýně najdete dráhu dlouhou přes 4 kilometry, podobně jako v Černé hoře či Dolní Moravě. Někde vám navíc sáňky i půjčí.

 6. Navštivte medvědy

  V Českém Krumlově, který je vyhlášený dlouhou medvědářskou tradicí, se můžete podívat, jak takové Vánoce slaví medvědi, co dostanou dobrého a navíc lze nakouknout i do jejich brlohu. Takovou příležitost má člověk jen jednou v roce!

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)