Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

5 výletů nejen pro seniory

Publikováno: 12.6.2020

poznávání
příroda
Kde zaparkovat? Kde se najíst?

Každý člověk má jinou představu o ideálním výletu. Pro někoho to je celodenní výšlap, někdo si rád projde města, památky a neodpustí si závěrečnou kávu se zákuskem. Preference se nemusí výrazně měnit ani s přibývajícím věkem. Pod pojmem výlety pro seniory se tak mohou skrývat nenáročné procházky po kolonádách, gastroturistika i den strávený v přírodě.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

 

Co uvidíte

 1. S lázeňskou oplatkou po Poděbradech

  Poděbrady jsou ideálním místem pro seniory, kteří si už kilometry v terénu odchodili v mládí. Úhledné lázeňské město s řadou milých cukráren, kaváren a parků nabízí plno zákoutí a míst, kam zavítat. Poděbrady můžete projet vyhlídkovým vláčkem nebo si koupit teplou lázeňskou oplatku a procházet se po kolonádě. Krásná je i vycházka po stezce kolem Labe. Poděbrady jsou také sídlem skláren Crystal Bohemia, hrdým nositelem tradice českého broušeného křišťálu. Až vás omrzí chození po kavárnách, exkurze do výroby skla je hezké zpestření dne.

 2. Za vůní tvarůžků do Loštic na Hanácku

  Výlet pro seniory může být potěchou i pro chuťové pohárky. I když názory na vůni a chuť tvarůžků se různí, výlet do jejich domoviny je příjemným zážitkem pro každého. Podle informací Muzea olomouckých tvarůžků sahá jejich historie a výroba 570 let zpátky. To je řádný důvod, proč být na jediný český sýr pyšný a do Loštic zavítat. Až tu budete, nezapomeňte na místní Tvarůžkovou cukrárnu. Možná budete překvapení, jaké jedinečné dobroty se z nich dají připravit.

 3. Perly Jižních Čech

  Jižní Čechy nabízí nespočet možností, jak zde strávit volný den. Pro znalce kultury a architektonických skvostů tu je historické jádro Českého Krumlova. Jedno z nejkrásnějších českých měst, kde se mísí gotika, renesance s romantickými uličkami a výhledem na řeku Vltavu, je právem na seznamu památek UNESCO. O pár desítek kilometrů dál se rozprostírá bílý zámecký komplex Hluboká nad Vltavou. Úchvatné novogotické dílo postavené podle vzoru anglického hradu Windsor nabízí zdobené interiéry, zámeckou kuchyni, anglický park nebo vyhlídku ze zámecké věže do širého okolí. V těsném sousedství se nachází i malá ZOO zahrada Ohrada.

 4. České středohoří a výstup na Říp

  Krajina Českého středohoří se táhne od Mostu přes Lovosice, Litoměřice až po Nový Bor a zpátky kolem Děčína a Ústí n.l. Rozsáhlá oblast je protkaná menšími kopečky a rozhlednami, tedy ideální pro relativně nenáročnou pěší turistiku. Kousek od Litoměřic můžete vystoupat na kopec Radobýl, který se pyšní titulem nejsevernějších vinic v zemi. Víno se zde již nepěstuje, je odtud ale pěkný výhled na celé středohoří, údolí řeky Labe i hrad Hazmburk. Pro zdatnější jedince je tu památná hora Říp s rotundou sv. Jiří nebo nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka. Výstup na Milešovku už je fyzicky náročnější, ale výsledek stojí za to. Stejně jako trasa od Želinského meandru u Kadaně po Rašovické skály. 

 5. Vzhůru do Beskyd

  Na pěší výlety jsou výborné i Moravskoslezské Beskydy. Korunami stromů se s panoramatickými výhledy se můžete projít po Stezce Valaška na Pustevnách, odkud je za dobrého počasí možné dohlédnout na Jeseníky nebo Velkou Fatru. Od Stezky je to jen pár kilometrů k ikonické soše Radegasta a odtud na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Beskydy jsou protkané hustou sítí turistických a cyklistických tras, která spojují to nejkrásnější, co může tato oblast nabídnout.

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)