Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Předčasná menopauza se nevyhýbá ani ženám před třicítkou

Publikováno: 25.10.2021
Předčasná menopauza se nevyhýbá ani ženám před třicítkou

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

Ojedinělá diagnóza, která ovšem dokáže nemile zatočit s plány na miminko. Řeč je o předčasné menopauze, s níž se podle statistik potýká přibližně jedno až dvě procenta žen. Její nástup může zapříčinit nezdravý životní styl, velmi nízká tělesná hmotnost či genetická porucha. Pokud chce mít žena jistotu, že předčasný nástup klimakteria nepostihne právě ji, může podstoupit jednoduché lékařské vyšetření. Je bezbolestné, nestojí příliš a zejména může zachránit šanci na úspěšné početí potomka. Alternativou je i prevence v podobě zmrazení vajíček, jak uvádí ve svém komentáři lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

S klasickou menopauzou se většina příslušnic něžného pohlaví potkává ve věku mezi 45 a 55 lety. Tímto nezvratným procesem, při němž postupně mizí menstruace a dochází k vyhasínání aktivity vaječníků, končí plodné období ženského těla. I když přechod způsobuje ženám časté nepohodlí, jedná se o přirozenou fázi jejich života. Pokud ovšem nepřijde dříve, než má.

O předčasné menopauze hovoříme, pokud se produkce ženských pohlavních hormonů zastaví před čtyřicátým rokem. Výjimečně je diagnostikována i u velmi mladých žen, které nedovršily ani třiceti let. Mezi nejčastější příčiny brzkého nástupu klimakteria lze zařadit nezdravý životní styl, velmi nízkou tělesnou hmotnost, genetické predispozice, poškození vaječníků infekcí, autoimunitní onemocnění nebo prodělanou chemoterapii. Ne vždy je však možné spouštěč spolehlivě určit.

Pozorujete příznaky? Rychle k lékaři

U žen mladších čtyřiceti let se předčasná menopauza vyskytuje asi u jedné až dvou ze sta. S časnou menopauzou, která představuje nástup klimakteria před 45. rokem, se pak potýká asi každá dvacátá žena. Pokud plánuje v brzké době mateřství, neměla by příznaky spojené s možným předčasným ukončením plodného období podceňovat.

Nejčastějšími symptomy je nadměrné pocení, inkontinence, padání vlasů, ale kupříkladu i náhlé výkyvy nálad, vaginální suchost, snížené libido, zvýšená citlivost prsou, nespavost či bolest kloubů, svalů a šlach. Velmi nápadným znamením bývá i nepravidelný menstruační cyklus. Při těchto příznacích není radno otálet a je třeba co nejrychleji navštívit lékaře. Při několikaměsíčním vyčkávání totiž může být šance na záchranu budoucího otěhotnění velmi nízká.

Preventivní vyšetření či zmrazení vajíček

Při podezření na předčasnou menopauzu lékař zpravidla pacientce odebírá vzorek krve, na jehož základě vyhodnocuje, zda v těle dochází ke správné produkci hormonů. Nejčastěji se zkoumá hladina takzvaného antimülleriánského hormonu (AMH), neboť prostřednictvím jeho koncentrace lze odhadnout rezervu vajíček a díky tomu „biologický věk“ vaječníků. Obvykle se zároveň provádí i vyšetření hormonů štítné žlázy. Tato kombinace nabízí rychlou a cenově přijatelnou výpověď o ženském reprodukčním zdraví.

Kromě žen, které mají podezření na brzký nástup menopauzy, lze návštěvu lékaře doporučit i v případě rodinné anamnézy. Předběžné vyšetření by měly pro svoji jistotu absolvovat i ty, které plánují těhotenství až po třicátém roku života, kdy obecně dochází ke snižování plodnosti. Další možností je nechat si dopředu svá vajíčka zamrazit na reprodukční klinice v době, kdy jsou ještě dostatečně kvalitní. Pokud by pak ženu v budoucnu postihl jakýkoli nečekaný problém, jako je právě předčasná menopauza, může jí toto rozhodnutí zachránit šanci na početí potomka.

Zdroj: Tisková zpráva Repromeda

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)