Jedná se o druh octa vyrobený fermentací cukru z jablek. Jablečný ocet je známý svými zdravotními benefity, a proto se používá jako přírodní lék.
O jeho léčivých účincích věděli už starověcí Egypťané a používal ho například i Hippokrates, nejznámější lékař všech dob. Kolumbovi námořníci ho pili i jako prevenci před kurdějemi.
Díky kyselině octové a malonové má jablečný ocet antibakteriální, antiparazitické a antimykotické vlastnosti. Je bohatý na draslík, který příznivě ovlivňuje pokožku, srdce a cévy. Obsažená kombinace vlákniny s pektinem také pomáhá snižovat cholesterol.
Mezi další zdraví prospěšné složky se řadí vápník, beta-karoten a hořčík, které bojují s volnými radikály, podporují správný růst kostí a zubů a starají se o látkovou výměnu. Kromě toho ocet snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje trávení a díky tomu přispívá k hubnutí.
Ale všeho s mírou, nadměrné užívání octa může vést k podráždění žaludku nebo narušení zubní skloviny.
Doporučuje se konzumovat 1-2 lžíce jablečného octa denně, ideálně rozdělené do dvou dávek. Nařeďte ho vodou nebo si ho přidejte do salátu či jiného pokrmu. Vždy byste měli začít s malou dávkou, počkat, jak bude tělo reagovat a postupně ji zvyšovat.
Ideální je, dát si naředěný jablečný ocet ráno nalačno. Pokud je na vás příliš kyselý, ještě přidejte lžičku medu. Jablečný ocet po ránu podpoří trávení a stimuluje produkci žaludečních šťáv. Také potlačí chutě, což usnadňí dodržování zdravého stravování během dne.
Pro tento ocet si můžete zajít do supermarketu, obchodu se zdravou výživou nebo do některé z drogerií. Vyrobit si ho ale můžete i doma. Je to jednoduché a hlavně levné.
Suroviny:
Postup:
Na každého může jablečný ocet působit jinak v závislosti na vašem aktuálním stavu. Pokud si s konzumací nejste jistí, konzultujte změny ve stravě s lékařem.
Zdroje: ceskatelevize.cz, bylinkyprovšechny.cz
Foto: Shutterstock