Bolestivá menstruace není váš osud: Tipy, jak si ulevit pomocí bylinek, tepla a jemného cvičení

Bolestivá menstruace není váš osud: Tipy, jak si ulevit pomocí bylinek, tepla a jemného cvičení

Pro mnoho žen je to každý měsíc stejné. Několik dní před a během menstruace se dostaví nepříjemné křeče v podbřišku, bolesti zad a celkový pocit nepohody, který dokáže narušit běžné fungování. Často to vnímáme jako nutné zlo, které prostě musíme přetrpět. Ale nemusí to tak být.

Bolestivá menstruace, odborně dysmenorea, sice trápí obrovské množství žen, ale neměla by být považována za normu, se kterou se nedá nic dělat. Kromě léků proti bolesti existuje celá řada přírodních a šetrných metod, jak si od nepříjemných pocitů ulevit. Pojďme se na ně podívat.

Síla přírody: Bylinky pro ženskou pohodu

Bylinky jsou odpradávna spojenci ženského zdraví. Správně zvolené čaje mohou pomoci uvolnit křeče, zklidnit mysl a harmonizovat cyklus.

Nejznámější ženskou bylinkou je kontryhel obecný, který pomáhá regulovat cyklus a zmírňovat křeče. Skvělým pomocníkem je také heřmánek, známý pro své protizánětlivé a uvolňující účinky. Proti křečím skvěle funguje i čaj z majoránky nebo meduňky, která navíc uklidňuje. Čaje je ideální začít pít už pár dní před očekávaným začátkem menstruace.

Terapie teplem: Jednoduchá a účinná úleva

Teplo je jedním z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak uvolnit stažené svaly dělohy, které bolest způsobují.

Přiložení nahřívacího polštářku, termoforu nebo i jen plastové lahve s teplou vodou na podbřišek dokáže zázraky. Teplo podpoří prokrvení oblasti a přinese téměř okamžitou úlevu od bolesti. Stejně tak pomůže teplá sprcha nebo relaxační koupel, do které můžete přidat pár kapek levandulového oleje pro celkové zklidnění.

Jemný pohyb: Klíč k uvolnění

Při bolesti máme tendenci se schoulit do klubíčka a nehýbat se. Jemný a vědomý pohyb ale může být mnohem prospěšnější. Cílem není podat sportovní výkon, ale jemně protáhnout a uvolnit oblast pánve a beder.

Vyzkoušejte jednoduché cviky z jógy, jako je pozice dítěte nebo pozice kočky a krávy, které jemně masírují břišní orgány. Pomoci mohou také pomalé krouživé pohyby pánví vleže na zádech s pokrčenými koleny. Naslouchejte svému tělu a dělejte jen to, co je vám příjemné.

Vliv má i to, co jíte

I strava hraje v intenzitě menstruačních bolestí významnou roli. Některé potraviny mohou zánět a bolest zhoršovat, jiné naopak pomáhají.

Několik dní před a během menstruace se snažte omezit cukr, sůl, kofein a průmyslově zpracované potraviny. Naopak do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na hořčík (ořechy, semínka, banány, hořká čokoláda), který pomáhá proti křečím, a omega-3 mastné kyseliny (ryby, lněné semínko), které působí protizánětlivě.

Pamatujte, že každé tělo je jiné. Zkoušejte, co právě vám dělá dobře. I malá změna v životním stylu může přinést velkou úlevu a pomoci vám prožít své dny v mnohem větší pohodě.

 

Zdroje: Healthline.com 

Foto: Shutterstock.com

Nejčtenější

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1