
V dnešním světě, kde jsme obklopeni různými produkty a novými technologiemi se stále více lidí obrací k jednoduššímu způsobu života, aby dosáhli celkového zdraví. Jedním z přístupů je koncept non-toxic životního stylu, který se věnuje otázkám zdraví i životního prostředí. Přístup non-toxic doslova „netoxický“ se snaží minimalizovat vystavení škodlivým látkám a chemikáliím, které se nacházejí v každodenních produktech. Tyto látky jsou přítomné v potravinách, v kosmetice, oblečení, v domácnosti i v ovzduší.
Zdraví není ovlivněno jen tím, co konzumujeme ale i prostředím, ve kterém se pohybujeme. Konec konců kůže je největším orgánem těla, přes který se toxické látky dostávají do tkání a oběhu, kde způsobují problémy. Kromě toho také vstřebáváme vše skrze dýchací cesty. To, jaké prostředí je venku sami a hned neovlivníme, můžeme se ale zaměřit na domácnost a na ta místa, kde si prostředí určujeme podle svého.
Trend non-toxic má kořeny v narůstajícím povědomí o toxických látkách, které nás obklopují. Lidé si uvědomují, že mnoho běžných produktů obsahuje chemikálie, které způsobují zdravotní problémy, jako jsou alergie, astma, a dokonce i vážné nemoci, jako je rakovina.
Toxických látek, které se ve výrobě na celém světě používají, nejsou stovky ani desetitisíce, ale spíše již statisíce a jejich počet se s vývojem průmyslu každý rok stále zvyšuje. I pro samotné vědce a chemiky není snadné sledovat aktuální trendy a výzkumy u jednotlivých látek. Zde jsou ty nejběžněji používané, kterým bychom se měli v netoxické domácnosti vyvarovat:
Nachází se v plastových výrobcích (lahve, obaly, výstelky kozerv). Může ovlivnit hormonální rovnováhu, spojuje se s rizikem rakoviny, poruchami reprodukčního systému a problémy s vývojem dětí.
Najdeme je v plastových produktech, jako jsou hračky nebo v kosmetice (rtěnky, laky na nehty, spreje na vlasy). Mohou ovlivňovat hormonální systém a reprodukci.
Z 95 % jsou to ropné deriváty, které mohou vadit alergikům a dětem, protože jsou více senzitivní. Tyto látky souvisejí i s narušením hormonálního systému.
Jsou používané např. na nepřilnavých pánvích. Hromadí se v těle a mají nepříznivé účinky na endokrinní systém a je s nimi spojeno riziko rakoviny.
V zemědělství ochraňují plodiny před parazity, zůstávají na potravinách a jsou spojovány s rizikem rakoviny a neurologickými problémy.
Najdeme ho často v anti-perspirantech, kde uzavírá potní klubko a nedochází tak k vylučování potu, který se hromadí v lymfě. Vytváří oxidační stres na buňkách v celém těle, což způsobuje jejich stárnutí a poškození DNA. Existuje podezření, že přispívá k rakovině prsu, prostaty a k osteoporóze.
syntetické chemické látky, které se nachází v opalovacích přípravcích. Vstřebávají se do pokožky, produkují volné radikály, mají vliv na hormony a způsobují alergické reakce.
Používají se jako konzervační látky v běžné i v luxusní kosmetice. Potlačují aktivitu enzymů, dokáží imitovat hormony a mají negativní vliv na mužské reprodukční orgány.
Přidává se do běžných šampónů, zubních past, a sprchových gelů, kvůli tvorbě pěny. Je to „čistič“, který může ale způsobovat podráždění kůže, očí a povrchu hlavy. Má negativní účinky na reprodukci a imunitní systém a může poškozovat játra.
Přidávají se do šamponů nebo kondicionérů. Nejsou rozpustné ve vodě, mají tendenci se vrstvit a působí přesně opačně než na začátku používání. Obalený vlas má větší tendenci se lámat, cuchat a nepřijímá hydrataci.
Některá potravinářská barviva jsou potenciálními karcinogeny a spojují se s hyperaktivitou dětí, astmatem, kopřivkou nebo sennou rýmou.
Přes kůži a dýchací cesty se tyto látky vstřebávají do tkání a krevního oběhu. Tam se kumulují a kvůli tomu vznikají zdravotní problémy. Většinou tedy narušují produkci hormonů, oslabují imunitní systém a jsou karcinogenní.
Měli bychom si dávat pozor na nový nábytek, který obsahuje lepidla, nátěry a je naimpregnovaný, protože se z něj škodlivé látky postupně uvolňují. Dnes již najdeme na trhu produkty, které jsou ošetřeny pouze olejem nebo šetrnými přípravky. Dalším problémem mohou být matrace, peřiny nebo nové koberce s příměsí polyesteru, které uvolňují mikroplasty. Jejich alternativou jsou výrobky z přírodních materiálů.
Při úklidu bychom si měli dávat pozor na čistící prostředky, ze kterých vstřebáváme nebezpečné látky skrze kůži nebo dýchacími cestami. Uklidit si dnes můžeme i s nezávadnou variantou těchto přípravků nebo se mnoho lidí vrací k přírodním čistícím prostředkům jako je například bílý ocet.
Existuje několik základních pravidel pro non-toxic životní styl, které můžete postupně do běžného života zahrnout a minimalizovat tak vystavování se škodlivým látkám:
Toxické látky jsou přítomné ve věcech, které používáme každý den a nelze se jim tak úplně vyhnout. Eliminace škodlivin ale může mít zdravotní prospěch zejména v otázce kožních problémů. Ze zkušeností lidí z non-toxic domácností vyplývá, že se jim zlepšil stavu pokožky, alergické reakce a došlo i ke zlepšení čichu a vnímavosti. Snahu o eliminaci chemických látek podporují i ochránci životního prostředí, protože přináší i prospěch pro planetu.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz , program Daruj si zdraví, netoxickadoacnost.cz
Foto: Shutterstock