Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Výchova dcery a syna z pohledu ženy

Publikováno: 17.2.2020
Výchova dcery a syna z pohledu ženy

Markéta Palatin

Redaktorka

Více o autorovi

Věčné téma: výchova dětí. Než do našeho života děti vstoupí, míváme jasnou představu, jak by ohledně jejich výchovy něco mělo být a nebo naopak nebýt. Jakmile se ale vyloupnou na tento svět, objeví se s nimi i situace, které se v našem vesmíru do té doby nevyskytovaly. A i naše „plány“ zpravidla vezmou za své. Nejen, že se liší výchova dcery a syna, ono to bývá jinak z pozice matky a otce. Jak je to z pohledu ženy?

Budujte vztahy, ale ctěte hranice

Výchova dětí je hodně o vybudování vzájemného vztahu a učení se jeden od druhého. Přesto je třeba nezapomenout, že pro své děti nejsme „kámoši“, ale určitá forma autority. Ukázat limity je pro obě strany velmi zdravé. Moderní nevýchova pracuje s pojmy jako ctít své dítě a pochopit jeho potřeby. To je v pořádku, ale někdy je pro dítě největším darem, že něco zkrátka nemůže nebo nedostane. Dítě není vládcem domácnosti, jak se  v současné době bohužel často děje, ale jen její součástí.

Dcera jako další korálek náhrdelníku

Ať už vědomě či nevědomě, matka ukazuje dceři vzorce  ženského chování. Právě dívky bývají matkou hodně ovlivněny, i když proti tomu mohou bojovat tím, že se budou snažit být pravým opakem. Pokud si vezmeme na pomoc epigenetiku (= obor, který zkoumá vliv vnějších podnětů i rodové paměti na naše geny), pak si dcera v sobě nese ženské poselství daného rodu. K tomu pak připojuje svůj příběh. Proto mohou být osudy sester tolik rozdílné.

Vychovejte sebe-vědomou ženu

Jste-li matkou, není váš úkol ohledně výchovy dcery zrovna lehký. Dcera vám zpravidla „nic nedaruje“ a na druhou stranu ani vy jí ne. Vaším úkolem je však jediné, ukázat jí, na co jste přišla vy sama a zároveň ji nechat udělat její vlastní chyby. A nebo nechat zopakovat ty vaše, ale po svém. Buďte jí nablízku, ale nedýchejte ji na záda. Co ji naučit?

 • Ctít své tělo, včetně specifik jako je menstruace a cyklus, ve kterém se mění v různé ženy.
 • Předejte poselství, že každá princezna se jednou musí stát královnou, a to je proces učení se a zodpovědnosti.
 • Naučte ji dělat věci pro sebe a nejen pro druhé. Podpořte její talenty. I tím, že podpoříte vlastní.
 • Mluvte s ní. Odpovídejte jí na otázky, i když vám odpověď nemusí být příjemná. Naslouchejte.
 • Ukažte ji, co je takt. Jak říct věci, které nejsou příjemné způsobem, který nezraní.
 • Naučte ji respektovat muže, i když ten váš nemusí být ideálem mužství.
 • V pravý čas ji nechte jít.

Ach ti synové …

Ať se nám to ženám poslouchá jak chce, k synům to máme tak nějak blíž. Umí to s námi a my jen těžko odoláváme. Zatímco u dcer se často zlobíme a jsme tvrdé, pro syny máme náruč přichystánu pořád. Jenže, abychom z chlapců vychovaly muže, je třeba ustoupit z přemíry péče a lásky, kterou bychom je nejraději zahrnuly. Samozřejmě se nebavíme o miminkách nebo malých dětech, ale chlapec od 7 let už pomalu pokukuje po tom klučičím světě a tam my ženy zatím nepatříme. Na co pamatovat při výchově?

 • Jste vzorem, který dáte chlapci, jak se ženy chovají. Jste-li téměř služkou, pak totéž bude vyžadovat od partnerky. A nebo stále od vás, protože nemá tendenci si partnerku ani hledat.
 • To, že nechápete chlapeckou hru, je normální, nejste muž.
 • Nechte ho, ať se naučí „prát“ a někdo jej „napálí“. Lepší v dětství než v dospělosti, ne? Buďte však připraveni situaci mu vysvětlit, ne omluvit.
 • Dovolte mu plakat. Nenuťte ho však do přemíry emocí, pokud to má jinak než vy.
 • Ukažte mu, co je prohra. I to, že to není konečný stav.
 • Naučte ho se o sebe postarat tím, že bude účasten domácích povinností.
 • Dejte pravidla a vydržte nepovolit.
 • Ukažte mu, že mužský a ženský svět je jiný, ale nejsou proti sobě. Naopak se mohou skvěle podpořit a doplnit. 
 • Nedělejte si ze syna partnera.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

 

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)