Nechcete být známkami na vysvědčení vašeho potomka překvapeni? Pak jsou zásadní dvě věci. Mluvte s dítětem o dění ve škole a zajímejte se o školní prospěch během celého roku, nikoliv jen pár týdnů před vysvědčením. Mluvte s ním o tom, které předměty ho baví, a které mu činí problém. Jste-li totiž známkami na vysvědčení nemile překvapeni, ba dokonce šokováni, nevypovídá to tolik o vašem dítěti, jako spíše o vás, rodičích. Buďte sami k sobě upřímní. Opravdu jste se o školní život vašeho dítěte dostatečně zajímali? Podporovali ho a motivovali? Pokud ne, lamentovat nad trojkou až poté, co vysvědčení držíte v ruce, je zkrátka zbytečné. Jen zájem během celého roku vám zaručí, že budete vědět, jak na tom váš potomek je, ve kterých předmětech potřebuje přidat, a ve kterých vyniká. Zkrátka buďte v obraze a zajímejte se!
Každé dítě je nadané na něco jiného a přehnané nároky na dítě jsou jen zdrojem úzkosti a stresu. Jen si vzpomeňte, jestli jste ve škole byli dobří opravdu ve všem? Jen málokteré dítě je tak geniální, že vyniká ve všech předmětech. Nejde mu matematika? Buďte v klidu, je přece nadané na jazyky! Známky by měly mít informativní charakter a být obrázkem toho, co dítěti ve škole jde, a v čem by naopak mělo přidat. Známky nevypovídají nic o kvalitách vašeho dítěte a vaší rodiny.
Pozitivní motivace funguje mnohem lépe, než hrozby a tresty. Oceňte dítě za všechny dobré známky, které na vysvědčení najdete! Zaměřte se na to, v čem můžete dítěti pomoci, aby si prospěch v dalším školním roce opravilo. Čtyřka z matematiky? A co zkusit doučování, nebo pomoc kamaráda, který je na matematiku expert? Zákazy v podobě odebrání mobilu, odpojení internetu a zrušení kapesného nefungují, a to zejména u puberťáků. Cestou do pekel jsou pak fyzické tresty, které k výchovným metodám milujících rodičů opravdu nepatří. Vám by se líbilo, kdyby vás někdo bil, když se vám něco nepodaří?
Možná vás nepřekvapí, že nejvíce dětských sebevražd a pokusů o sebevraždu se odehraje právě v období vysvědčení. Hrůza dětí z toho, co bude následovat až rodiče uvidí vysvědčení, které není podle jejich představ, může mít fatální následky. Je-li si dítě vědomo, že ho doma čeká fyzické a psychické týrání, je sebevražda často jediným možným východiskem. Někdy za takovým pokusem může stát i obava z toho, že dítě absolutně selhalo a rodiče ho už nebudou mít rádi. Jaký by to pak byl život bez lásky milujících rodičů? V takovém případě je pro dítě lepší nebýt. Netřeba dodávat, že každý rodič, jehož dítě by se o sebevraždu pokusilo, by mnohem raději vidělo své dítě živé, s vysvědčením plným pětek. Takže milí rodiče, když jde jen o špatné známky a nejde o život, … znáte to!
Autorský článek.
Foto: Unsplash.com