Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Neřešte neřešitelné!

Publikováno: 28.9.2020
Neřešte neřešitelné!

Mgr. Denisa Salvová

Redaktorka

Více o autorovi

Řešení problémů ke každodennímu životu neodmyslitelně patří. Problémy se mohou objevit jak v osobním, tak v pracovním životě a nevyhýbají se nikomu. Někteří však řeší problémy, které se jich vůbec netýkají, nebo žádné řešení nemají. Za mnoha problémy mohou být jen negativní myšlenky, které nás zbytečně stresují a připravují na události, které pravděpodobně nikdy nenastanou. Jak se naučit přestat řešit hlouposti, když život je sám o sobě už tak dost komplikovaný?

Myšlenky, které škodí

Negativní myšlenky nám komplikují život víc, než si možná myslíme. Jsou zdrojem nejen obav a pochybností, ale také negativních emocí, které mohou způsobovat mnoho zdravotních komplikací v podobě psychosomatických onemocnění. Žaludeční vředy, bolesti hlavy či bolesti břicha nás tak mohou potrápit jako důsledek naší snahy řešit neřešitelné.

Myslete jinak

Negativní myšlenky a katastrofické scénáře jsou zdrojem obav, které podle psychologů ale nejspíš nikdy nenastanou. Lze je ale zastavit a naučit se jim vyhýbat, protože je jen na nás samotných, co budeme řešit a čím se budeme zabývat. Negativní myšlenky soustředí naši pozornost na problém, který se snažíme vyřešit a mít ho pod kontrolou. Někdy však neustálé přemýšlení nad problémem situaci ještě zhorší, protože některé věci, ať chceme nebo ne, jsou mimo naši moc a kontrolu.

Jak se zbavit negativních myšlenek?

  • Je váš problém či myšlenky na něj vůbec opodstatněný? Zakládá se na reálném podkladu nebo jde jen o vaši vlastní (možná mylnou) domněnku?
  • Prozkoumejte problém ze všech stran! Sepište si vše, co vás k vašemu problému napadne. Pokud problém dokážete pojmenovat, nejspíše lépe naleznete i možná řešení.
  • Přerámujte své negativní myšlenky! Změňte je na přijatelnější, chcete-li pozitivnější. Lépe, než: „Jsem nemožná, zase jsem to zvorala!“, určitě bude: „Tentokrát se mi to sice nepovedlo, ale nevadí, příště to bude lepší.“
  • Žijte tady a teď! Negativní myšlenky jen pozorujte. Nechte je přicházet a odcházet, tak jako přichází a odchází mraky na obloze. Sledujte je, aniž byste je nějak hodnotili. Soustřeďte se na to, co je tady a teď, nikoliv na to, co by být mohlo. Žít tady a teď není jen fráze, ale také podstata stále oblíbenější techniky zvané mindfulness, která je hojně využívána v západní psychoterapii.
  • Nechte to být (Let it be)! Některé události jsou námi neovlivnitelné a je nutné se s tím smířit, zkrátka nechat to být.

Myšlenková mapa jako způsob řešení problémů

Pokud přece jen patříte k věčným „řešitelům“, můžete si na pomoc při řešení problémů vzít oblíbenou techniku posledních let, známou pod pojmem „myšlenková mapa“. Myšlenková mapa pomáhá konstruktivně řešit problém za pomoci jeho grafického znázornění. Díky tomu si člověk lépe uvědomí souvislosti a vztahy mezi problémem, jeho příčinami, následky, ale snadněji ho napadne i jeho řešení. K vytvoření myšlenkové mapy budete potřebovat jen tužku a papír. Doprostřed papíru napište problém, či myšlenku, a poté ji rozvíjejte. Klaďte si otázky, které vám pomohou se v problému lépe zorientovat. Myšlenkové mapy podporují nejen vaše kritické myšlení, ale také kreativitu a paměť.

Co dodat na závěr?

Snad jen … Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu. A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.“ (Fridrich Öttinger)

Zdroj fotografií v tomto článku. Shutterstock.com 

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)