Tanec jako terapie

Tanec jako terapie

Tanec je nejpřirozenějším pohybem člověka. Klasické taneční styly však bývají dost sešněrované a navíc místo přirozeného projevu je zapotřebí se naučit přesné kroky. Často se tak vytrácí radost z pohybu. Pokud hledáte něco uvolněnějšího, zkuste intuitivní tanec.

Spojení mezi tělem a duší

Především v dnešní uspěchané době plné stresu a starostí zapomínáme na duševní život, neposloucháme svůj vnitřní hlas ani intuici. A to je velká škoda. Cestu k našemu nitru nám může otevřít například meditace, ale upřímně, zkuste chvíli jen sedět a na nic nemyslet. Je to těžší, než se na první pohled zdá. Pokud navíc vysedáváte celý den u počítače, je aktivní forma meditace a odpočinku daleko lepší. A přesně k tomu slouží intuitivní tanec.

Nechte mluvit nitro

Pod pojmem intuitivní tanec si můžete představit pohyb, při kterém necháváte intuici, aby vedla vaše tělo. Můžete tak tančit třeba jako baletka, jen se pohupovat do rytmu, nebo bláznivě skákat. To záleží na momentální náladě a chuti. Cílem tohoto „cvičení“ je zapomenout na chvíli na okolí svět, starosti všedních dní a zabývat se jen sám sebou. I pohyb může napovědět mnohé o tom, co nás v životě tíží, co chceme změnit, nebo naopak po čem toužíme.

Kroky jsou jen na vás

Hodiny intuitivního tance můžete navštěvovat v řadě různých tanečních center. Nejsou dnes již ničím neobvyklým, stačí zapátrat na internetu a zjistit, kde se konají ty nejbližší. Jak bude konkrétní hodina probíhat, vždy záleží především na tom, kdo ji vede. Intuitivní tanec nemá žádná předem daná pravidla. Tančí se na různé druhy hudby, od meditační až po moderní, využívá se nejen pohybu, ale i dechu, hlasu či doteků. Lektor slouží jen jako inspirace a případně průvodce (slovem nabízí inspiraci k dalšímu pohybu, které však nemusíte využít). Každý si během hodiny najde svůj vlastní styl i rytmus. Není vůbec důležité, jaké máte zkušenosti, kolik vám je a nebo v jaké jste právě fyzické kondici.

Na co se připravit

Jak bylo řečeno výše, podoba hodiny vždy záleží na tom, jak ji pojme lektor. Většinou bývá na úvod seznámení, poté následuje protažení a zahřátí, aby nedošlo k újmě na zdraví. Pak už se tančí všemi možnými způsoby, jednotlivě ale i v kruhu s ostatními účastníky. Nakonec zbývá i chvilka na meditaci. Co se týče oblečení a obuvi, je na každém, v čem se cítí dobře. Nejvhodnější pro ženy jsou delší volné sukně, šaty, případně volné kalhoty a tričko. Dobré je tančit naboso.

Stud stranou

Co však rozhodně nechte před dveřmi tělocvičny či tanečního sálu, jsou stud a obavy. Uvědomte si, že na tyto hodiny jde každý především kvůli sám sobě, aby znovu našel cestu ke svému nitru a spojil duši s tělem. Navíc většina tanců probíhá se zavřenýma očima či šátkem na očích. Nemusíte se proto obávat, že se vám bude někdo smát nebo na vaše taneční kreace divně koukat. Jde především o radost z pohybu, tak si ji nenechte vzít předsudky a obavami.

Nejčtenější

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1