Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Tance a sporty pro ženy, které stojí za to vyzkoušet

Publikováno: 8.9.2020
Tance a sporty pro ženy, které stojí za to vyzkoušet

Veronika Vágnerová

Redaktorka

Více o autorovi

Někdo nedá dopustit na posilovací stroje, jiný je zapřisáhlý běžec či cyklista, další vypouští páru na populárních kruhových trénincích. Mezi tím vším jsou i aktivity, které se něčím vymykají. Určené jsou především pro ženy. Spojují krásu, sílu a eleganci, ale i nesmírnou disciplínu a dřinu. Jaké to jsou? Podívejte se do zákulisí sportů a disciplín, které se do moderních center dostaly z baletních studií, akčních filmů a cirkusů.

Pole dance: Vyprávějte příběh

Pole dance je jednoduše tanec na tyči. Nepleťte si s tancem u tyče, ten předvádí ženy se zcela jiným záměrem zpravidla v nočních podnicích. Pole dance je o sebevyjádření, o možnostech zkombinovat nekonečné množství prvků a představit příběh, touhu, emoci performerky nebo jen poskládat choreografii z těžkých prvků. Na prvních lekcích ale samozřejmě nebudete létat kolem tyče v rozštěpu, jen tak zlehka zkusíte pár otoček a postupnými krůčky se propracujete k prvním choreografiím. Do naší země tato disciplína proniká posledních deset let a mnohé poledancerky doufají, že jednoho dne zařadí olympijský výbor tento sport na Olympiádu. Zaslouží si to.

Aerial hoop: Spojení síly, emocí a tance

Akrobacie na závěsném kruhu je pro mnohé celoživotní vášeň a není se čemu divit. Okamžiky, kdy se zavěsíte na kovovou obruč omotanou textilní páskou, jsou neskutečné. Veškeré starosti, bolístky, chmurné myšlenky, všechno zlé zmizí a jste jen vy, kruh a nekonečný pocit harmonie a štěstí. Aerial hoop je v mnohém podobný jako pole dance. Je o spojení síly, pružnosti, tance, umění, příběhu, jež chcete tancem odvyprávět, ale i o bolesti, otlačeninách a mnohdy překonání počátečních strachů v hlavě. Za pár týdnů si ale zvyknete na to viset hlavou, procítíte a protáhnete každý sval na těle a úžasně si zlepšíte koordinaci pohybů.

Port de bras: Harmonie a ženskost

Harmonická sestava, v mnohém připomínající jógu v kombinaci s baletem. To je Port de bras. Jemné cvičení, které pomáhá s flexibilitou, rychlostí a díky svižnějšímu tempu se při něm i pěkně zapotíte.

Nejde však o nějaké bezduché hopsání na dynamickou muziku, naopak netradiční hudba ve stylu chill out a etno dotváří příjemnou atmosféru lekce. Zatímco pole dance a aerial hoop je psychicky a fyzicky náročnější, zde si odpočinete, uvolníte mysl a propojíte se se svou ženskou stránkou. Port de bras zvládne každá žena, žádná speciální průprava není potřeba.

Fitness Barre: Na chvíli baletkou

Další typ cvičení, který přináší prvky baletu, jógy, pilates a kardio, je právě Fitness barre. Říká se, že pro dosažení krásně vytvarované postavy je ideální. Díky baletním prvkům zlepšíte celkové držení těla, zvýšíte pružnost svalů i vytrvalost. Nečekejte ale žádnou odpočívárnu. Fitness Barre je pořádná dřina, kde u baletní tyče procvičíte celé tělo. Posilování vychází z baletních prvků, které jsou staletími vyzkoušeny jako vysoce efektivní při tvarování postavy, zejména dlouhých a štíhlých svalů.

Piloxing: Výbuchy energie

Piloxing je taková kombinace pilates a boxu, která proniká do tělocvičen a kardio center. Zatímco u Port de bras krásně zharmonizujete tělo i mysl, u piloxingu se prostě vybijete. Někdy jsou chvíle, kdy máme harmonie a jemnosti až po krk a potřebujeme se vypotit, vybít veškeré napětí a stres a na konci cítit tu neskonalou úlevu a pocit štěstí. A protože je piloxing zaměřený převážně na ženy, stále si zachovává ladnost a přirozené pohyby.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)