
Nordic walking neboli severská chůze má své kořeny ve Finsku, kde v 80. letech minulého století Finové podstoupili první túry, tehdy ještě s holemi, které se používaly při lyžování. Severská chůze je sportem, který můžeme provozovat kdykoliv a kdekoliv, a právě proto je tolik oblíben. Tempo si zvolíme podle svých možností a díky tomu, že k chůzi používáme speciální hole, procvičujeme i horní polovinu těla. Při dodržování správné techniky chůze hole tlumí nárazy terénu a po tréninku nedochází k bolesti kloubů a zad.
Nejdůležitější je si zvolit správné vybavení. Základem jsou vhodné hole, které jsou přímo určené k severské chůzi, které si můžete zakoupit a v některých turistických lokalitách i vypůjčit. Není možné používat hole turistické, neboť ty nedodávají při odpíchnutí potřebný odraz. Materiál a výšku volíme tělesné konstituce. V případě, že potřebujeme hole pevnější, vybereme ty, jejichž materiál obsahuje vyšší množství karbonu. Rozdílnou funkci plní i poutko. Poutko holí určených na nordic walking pevně drží v dlani a umožňuje řízený odpich holí za nohou. Pozor je potřeba si dát v případě příliš tvrdých povrchů, které zamezují správnému odpíchnutí špičky hole. Například na asfaltových stezkách proto špičky chráníme gumovými patkami.
Technika chůze je velmi jednoduchá. Postoj máme vzpřímený a záda rovná. Trup je v mírném předklonu. Ruce držíme u těla a jejich pohyb přizpůsobujeme tempu chůze. Odraz a chůze vpřed je koordinovaným pohybem, čili pokud vykročíme pravou nohou, budeme se nejprve odrážet holí v pravé ruce. Odraz probíhá za chodidlem z poutka a otevřené dlaně v momentu, kdy se dlaň nachází přibližně v oblasti beder. Po odrazu hůl uchopíme opět do dlaně. Nordic walking ale není jediným sportem, který můžeme s holemi provádět a je možné se setkat i se severským během (Nordic running) nebo posilováním (Nordic cross).
Autor: Aneta Zýková
Zdroj:
https://www.nordicsports.cz/nordic-walking/
https://www.nordicwalkingpoint.cz/
Foto: Shutterstock.com, Pixabay.com