
Cvičební metoda pilates vznikla na počátku minulého století a jejím autorem je Joseph Hubertus Pilates. Cílem tohoto cvičení bylo obnovení zdravého a správného držení těla a vytvoření vhodných pohybových návyků bez zbytečné zátěže a napětí svalů. Pilates však není cvičení, které vzniklo primárně pro tanečníky, jak si mnoho lidí myslí, ale pro tréninkovou průpravu boxerů, vojáků a policistů.
Pilates zlepšuje funkci svalové hmoty, a také podporuje správné dýchání. Během hodinové lekce posílíte hluboký stabilizační systém, zádové svalstvo a svaly pánevního dna. Důraz na core vede k lepší opoře páteře, což je skvělá cesta, jak se zbavit i sebemenší bolesti zad.
Základní myšlenkou metody pilates je docílení řízeného pohybu ze silného středu těla. A přestože existuje nespočet lekcí, při nichž lidé cvičí pouze s vlastním tělem, hlavním principem pilates je cvičení na speciálních strojích. Těch autor vymyslel celkem 550. Jednotlivé cviky komplexně posilují svaly celého těla, podporují flexibilitu a nezatěžují pohybový aparát. K cvičení pilates na zemi, jen s pomůckami, nyní existuje sada po sobě jdoucích 34 cviků.
Mezi výhody a přínos tohoto cvičení patří zejména:
Přestože jsou stroje číslem jedna mezi milovníky pilates, nejčastější metodou je tzv. matwork neboli cvičení na podložce. Jednotlivé cviky se provádí na zádech, v sedě, na břiše, na boku nebo v kleku. Sestava cviků má přesný a předem daný sled i počet opakování. Cílem je dosažení maximálního protažení a posílení všech svalových partií. To vše v pomalém tempu.
Přestože si mnoho lidí myslí, že mezi jógou a pilates není zase tak zásadní rozdíl, opak je pravdou. Obě cvičení mají společné prvky, ale věřte, že se na podložce v sále sejde rozdílná skupina cvičenců s odlišnými očekáváními.
Účelem jógy, hovoříme-li o té klasické a jemné, je sjednotit mysl, tělo a ducha. Učitelé jógy vidí mysl a tělo jako jednu celou strukturu, a pokud jsou techniky používány ve správném prostředí, může být jóga způsob, jak uzdravit tělo a zároveň, jak najít duševní harmonii. Proto je jóga považována za terapeutickou aktivitu. Dodá tělu větší flexibilitu a podporuje relaxaci i v těch nejnáročnějších obdobích. To je důvod, proč většina lidí začíná chodit na kurzy jógy – snaží se odbourat stres a napětí.
Jógová sestava nemusí být stejná, lze ji obměňovat, zlehčovat i přidávat na intenzitě. Principem je práce s tělem, stabilitou, výdrží, a to vše ruku v ruce se správným dýcháním.
Hlavní rozdíl mezi pilates a jógou spočívá v tom, že kromě práce na podložce mohou být zapojeny i různé cvičební stroje. Cvičení pilates funguje kromě mysli také na celé tělo. Důraz je kladen na střed těla, a díky tomu je tělo silnější zevnitř i zvenčí. Podle autora Pilates by měla existovat rovnováha mezi pružností a silou, což má za následek silnější a štíhlejší svaly.
A pro co se rozhodnout? Klidné duše najdou harmonii v józe, lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a nevadí jim monotónnost ve cvičení, si pilates zamilují. Podstatné však je, že se po cvičení jógy i pilates budete cítit jako znovuzrození.
Ucelené sestavy pro začátečníky i mírně pokročilé najdete například na odkazech níže. Tak s chutí do toho!
Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com