
Nejdříve je třeba si rozmyslet, jaký muškát bude váš balkón a terasu zdobit. Muškáty se dělí na mnoho druhů, a zatímco někteří milují převislé muškáty, jiní nedají dopustit na klasické vzpřímené muškáty, které dobře známe nejen z truhlíků a květináčů našich babiček, ale také z mnoha středomořských zemí. Oblíbené jsou také anglické muškáty, jejichž některé aromatické druhy odpuzují hmyz. Vybírat ovšem můžete i podle typu květů. Některé muškáty mají jednoduché květy, jiné se pyšní plnými květy v podobě drobných „růžiček“. Barev na výběr je také nespočet. Vybírat lze od temně rudé a klasické červené, přes růžovou, lososovou, fialovou, až po bílou. Muškáty mohou mít dokonce i dekorativní listy. Pokud hledáte nenáročnou, ale krásnou rostlinu, která bude skvěle vypadat nejen v truhlíku, ale i v nádobě a na záhoně, muškáty jsou jasnou volbou.
Sazenice muškátů vybírejte jen silné a zdravé. Chcete-li záplavu květů, počítejte, že do 60 cm truhlíku budete potřebovat 6 až 7 rostlin. Muškátů vzpřímených postačí 5 kusů sazenic. Truhlíky volte raději samozavlažovací, na jejichž dno nezapomeňte dát drenáž. Pro bujný růst a květ zem ze zahrádky opravdu nestačí, ale vyplatí se investovat do kvalitního substrátu pro pelargónie. Pozor, muškátům neprospívají substráty s obsahem rašeliny. Po výsadbě rostlinky dobře zalijte a nechte je alespoň den v polostínu. Na muškáty nespěchejte a vysaďte je až po ledových mužích. Mladé rostlinky by mráz zničil a vaše práce i finance by přišly vniveč.
Muškáty milují slunce, a proto volte jižní stanoviště. Umístíte-li muškáty na severní okno, záplavy květů se nikdy nedočkáte. Rostliny budou trpět, budou se snažit dostat za světlem a sluncem, budou vytáhlé a málo pokvetou. Stejně tak by měly být rostliny chráněny před deštěm a větrem.
Základem bujného růstu a květenství je výživa. Jednou za 14 dní muškáty přihnojujte hnojivem určeným přímo pro ně. Pravidelná zálivka je pak naprostou samozřejmostí, v horkých dnech 2x denně, ráno a večer, nikdy však ne přes poledne. Pozor dejte na přelití. Pokud budou muškáty stát ve vodě, budou jim uhnívat kořeny a časem o rostliny přijdete.
Investice do nových muškátů se opravdu vyplatí, zejména do muškátů převislých. Na starých rostlinách je méně květů, a proto je vhodnější kupovat rostliny každý rok nové. Namísto levných nákupů v supermarketech vybírejte silné a kvalitní sazenice se zdravým kořenovým systémem, u kterých je téměř jisté, že v truhlíku dobře zakoření. Nešetřete ani na zemině. Budete-li sázet do loňské zeminy, muškáty budou trpět a špatně nejen porostou, ale i pokvetou.
Všechny staré květy odstraňujte, podpoříte tím násadu nových květenství.
Z jedné lžičky jedlé sody a kostky droždí vytvořte směs, kterou zalijte třemi litry převařené vlažné vody a nechte dva týdny kvasit. Pozor, nádobu nezavírejte, mohla by vybouchnout. Stejným způsobem lze vyrobit i variantu, ve které sodu nahradíte cukrem.
Do litru vody stačí přidat kapku jódu. Hnojivo nikdy nesmí přijít na květy, ani na listy. Používejte 1x týdně. Pozor na obsah jódu, bude-li ho moc, spálíte muškátům kořenový systém.
Oblíbené a velmi jednoduché hnojivo z banánových slupek má spoustu příznivců. Stačí jen slupky usušit, rozdrtit a přidat do zeminy. Úspěch zaručen.
Zdroj: https://living.iprima.cz/
Foto: Shutterstock.com, Pixabay.com