Upečte si velikonoční klasiku! Beránek, mazanec a jidáše podle receptů našich babiček

Upečte si velikonoční klasiku! Beránek, mazanec a jidáše podle receptů našich babiček

Obtížnost
Nízká

Co budete potřebovat

  Postup přípravy

  Velikonoční beránek

  Beránek je v křesťanství považován za obraz nevinnosti a čistoty a obdobně jako se beránek často stává obětí, tak se jí stal i Ježíš Kristus, který tím lid osvobodil od hříchu. Beránek byl také pokrmem, který Ježíš jedl spolu se svými apoštoly u poslední večeře. Vhledem k tomu, že skopové maso bylo a je velmi drahé, bylo nahrazováno symbolickým beránkem z těsta. Na tradičního beránka z třeného těsta budeme potřebovat:
  120 gramů másla

  4 vejce

  200 gramů cukru krupice

  200 mililitrů mléka

  jeden sáček vanilkového cukru

  300 gramů polohrubé mouky

  jeden prášek do pečiva

  šťávu z citronu

  hrubou mouku na vysypání formy

  špetku soli

  Všechny suroviny by měly být před začátkem pečení v pokojové teplotě. Nejprve smícháme máslo s cukry, poté přidáme žloutky a utřeme do pěny. Přimícháme šťávu z citronu a mléko. Následně mouku a prášek do pečiva přesejeme přes síto a z bílků a soli vyšleháme tuhý sníh. Sníh a moučnou směs postupně přidáváme k máslové pěně. Zde je nutné dbát určité opatrnosti a sníh vmíchávat pomalu, aby bílky neztratily svůj objem. Formu beránka vytřeme máslem, vysypeme moukou a následně do ní vlijeme připravené těsto. Pečeme v předehřáté troubě na 170 stupňů 30 až 45 minut. Až beránka po vychladnutí z formy vyndáme, můžeme jej dozdobit barevnou stužkou. A pokud chcete vyzkoušet beránka bez cukru, nebo třeba s mrkví, čtěte ZDE.

  Mazanec

  Velikonoční mazance se tradičně připravují na Bílou sobotu, obdobně jako beránci. Hospodyně šla poté v neděli ráno do kostela na svaté pomazání, kde byl mazanec též poprvé nakrojen. Na mazanec si připravíme:

  500 gramů polohrubé mouky

  300 mililitrů mléka

  150 gramů másla

  120 gramů cukru krupice

  3 žloutky a jedno vejce na potření

  50 gramů rozinek a 50 gramů krájených mandlí na plátky

  špetku soli

  strouhanou citronovou kůru

  třetina kostky čerstvého droždí

  50 mililitrů rumu

  Sypké suroviny dopředu prosejeme a zbylé necháme odstát na pokojovou teplotu. Nejprve si připravíme kvásek tak, že 100 ml mléka smícháme s droždím, trochou mouky a lžící cukru. Kvásek necháme vykynout při pokojové teplotě zhruba 20 minut. Poté přidáme zbylé suroviny, ale necháme si zvlášť pár mandlí na posypání, těsto přikryjeme a necháme ještě hodinu odpočinout. Nakonec vytvoříme bochánek, který pak bude kynout zhruba další půlhodinu. Mazanec potřeme vejcem a posypeme zbylými mandlemi. Uprostřed nožem vytvoříme tradiční křížek. Pečeme na plechu s pečicím papírem - v troubě předehřáté na 160 stupňů zhruba 35 minut. Před koncem pečení pomocí špejle ověříme, zda těsto uvnitř není syrové. Mazanec můžeme posypat moučkovým cukrem a servírujeme jej nakrájený na plátky.

  Jidáše

  Jidáše získaly svůj název podle Jidáše Iškariotského, který Ježíše Krista zradil výměnou za 30 stříbrných. Jidáše se tradičně připravují v podobě šneků nebo esíček, jejichž tvar má symbolizovat stočený provaz, na kterém se Jidáš pod tíhou viny oběsil. Na přípravu velikonočních jidášů budeme potřebovat:

  500 gramů hladké mouky

  150 gramů másla

  300 mililitrů smetany na vaření nebo mléka

  60 gramů krupicového cukru

  3 žloutky

  třetina kostky čerstvého droždí

  kůra z jednoho citronu a 2 lžičky citronové šťávy

  vanilkový cukr

  špetka soli

  servírujeme s medem

  Kvásek si připravíme obdobně jako u mazance. Poté smícháme zbytek cukru, mouky, 2 žloutky, sůl, vanilkový cukr, máslo a citronovou kůru a šťávu. Smetanu nebo mléko přidáváme až na závěr. Těsto vypracujeme a necháme hodinu kynout. Poté si jej rozdělíme a uválíme do válečků zhruba 20 centimetrů dlouhých. Měly mít tloušťku zhruba jako prst a smotáme je do spirálek nebo jiného námi požadovaného tvaru. Jidáše poklademe na plech pokrytý pečícím papírem. Na plechu je necháme ještě 15 minut kynout a pak pomažeme zbylým rozšlehaným žloutkem. Pečeme v troubě zhruba 25 minut při 170 stupních. Jidáše můžeme před servírováním potřít medem.

  A pokud vám cukr příliš neříká, zkuste další velikonoční recepty Dobré kondice!

   

  Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

  Zdroje:

  https://fresh.iprima.cz/jak-na/velikonocni-jidase-upecte-si-tradicni-dobrotu-z-kynuteho-testa

  https://prozeny.blesk.cz/velikonocni-symboly                                          

  https://pernerka.cz/blogposts/proc-se-na-velikonoce-pecou-jidase/

  https://www.toprecepty.cz/recept/4408-velikonocni-beranek/

  https://pernerka.cz/blogposts/proc-se-pece-velikonocni-mazanec/

  Ochutnali jste?

  instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1