Vtáčí vaše dítě kotníky? Pozor na to!

Vtáčí vaše dítě kotníky? Pozor na to!

10 min. čtení Markéta Palatin
Vbočené kotníky u svých dětí objeví mnoho rodičů. Někteří čekají, že se „to“ nějak srovná samo a jiní nervózně obíhají odborníky na danou problematiku. Překvapením může být, že se tento problém může objevit ať už kupujete svému dítěti bosé boty a nebo trváte na pevné ortopedické kotníčkové obuvi. Co když nejde „jen“ o kotníky?

Tělo jako celek                                                                                  

Je třeba si uvědomit, že chodidlo nese celou váhu člověka, a to ať je malý nebo velký. Pokud není svalstvo v těle někde vyvinuto dostatečně a nebo správně, jsou právě chodidla tím místem, kde se může problém projevit. Zejména dítě při svých prvních nesmělých krůčcích své svaly doslova hledá. Proto je dobré mu nejprve dát šanci „hledat.“ Nicméně už při prvních pohybech dítěte je dobré sledovat, jakým způsobem kotníky a chodidla pokládá. Při lezení by je například nemělo vytáčet ven způsobem, že téměř po vnitřním kotníku leze. Pokud při stání nadměrně propíná kolínka a navíc vytáčí špičky chodidla ven, ukazuje to na překlopení pánve dopředu a riziko vbočených kotníků roste.

Jak vbočené kotníky vznikají?

Za vbočenými kotníky často stojí oslabení břišních svalů (přímých i šikmých), případně diastáza (rozestup břišních svalů). To posléze vede k překlopení pánve dopředu, kyčle naopak „zacouvají“ a „rotují,“ čímž se kotníky i kolena vtočí. Často následuje ještě vyšpulení bříška a prohnutí v bedrech. Na to tělo reaguje snahou vše vyrovnat a zakřiví i hrudní páteř (ramena vtočená dopředu, vystouplé lopatky).

Pozor na potíže v dospělosti

Tím, že se problém často neřeší posílením a zapojením správných svalů ale jen regulací chodidel, většinou se obtíže s věkem stupňují. V dospělosti se tak mohou objevit „chronické“ bolesti v bedrech, kvůli nevhodném zatížení břišních svalů se u dívek mohou vyskytnout problémy s bolestivou menstruací a později s otěhotněním. Objevit se mohou i problémy s vylučováním (nepravidelná stolice, nadýmání), bolesti kolen, oslabené/přetížené vazy náchylné k úrazům a v neposlední řadě i ploché plosky nohou, které mohou způsobit další potíže (například bolesti zad či migrény).

Co s tím? Zpevnit nebo cvičit?

Mnoho ortopedů ordinuje malým dětem pevné obutí s ortopedickou vložkou a zakazuje bosé chození po tvrdých podlahách v interiérech. Pokud se dítě potýká s nějakou vrozenou vadou, je jistě toto opatření vhodné a žádoucí. Avšak když dítě roste a jeho svaly se vyvíjí, je dobré zvážit i jiné cesty. Přeci jen fixovaná noha v jakkoli „prospěšném“ obutí nemá touhu a už vůbec šanci se přirozeně vyvíjet a posílit. Podobně jako v historickém Japonsku, nutíme tělo dítěte se vyvíjet do formy, kterou mu určíme, bez ohledu na další faktory, zda se původní problém (viz popsané nedostatečné osvalení určité části) spíše neprohlubuje. Tato fixace navíc blokuje i přirozený rozvoj dynamiky pohybu.

Vždy samozřejmě záleží na samotném rodiči, jak k této problematice přistoupí. Vhodné je navštívit nejen ortopeda, ale i fyzioterapeuta a jejich názory a doporučení porovnat a sladit s vlastním názorem a cítěním. Mnoho fyzioterapeutů již na malé i velké pacienty pohlíží z celostního hlediska, a mohou tedy doporučit konkrétní cviky, které tělu pomohou se rozvinout do optimální formy. Překvapivě se cviky nemusí zprvu týkat zrovna kotníků. Často se začíná od kyčlí.

Důležitá je pravidelnost cvičení. Jednorázové akce k trvalé a žádoucí změně nevedou. Výhodou však je, že dítě se učí a vyvíjí rychle, proto i jeho svaly reagují podstatně rychleji než u dospívajících či dospělých. V létě je také vhodné nechat dítě bosýma nohama prozkoumávat různé povrchy. Posiluje tím více než se na první pohled zdá.

3 základní cviky při vbočení kotníků

Cviky by měly být šité na míru konkrétnímu dítěti. K přesnému určení je vhodné navštívit fyzioterapeuta. Nicméně níže uvedené cviky pomohou k uvědomění si vlastních chodidel.

1. Naučte dítě vnímat 3 základní body chodidla - základem úspěchu je aktivní podíl dítěte na cvičení. Může samo během dne, když si vzpomene nebo má chuť své nohy cvičit. Aby dítě znalo své chodidlo Naučte jej vnímat 3 základní body na chodidle, které při klidném stání musí nést stejnou váhu. 1. bod je na spodní straně kloubu palce, 2. na spodní straně kloubu malíčku a 3. uprostřed paty. Cvičte tak, že se dítě postaví s nohama na šíři boků, lehce pokrčí kolena a podsadí pánev a ty to tři body vnímá současně.

2. Jemně protáhněte Achillovu šlachu - dítě se postaví čelem ke zdi tak, aby mohlo opřít dlaně ve výši ramena ruce mít pohodlně pokrčené. Pokrčí jednu nohu a druhou dá lehce (např. jen o půl chodidla) vzad. Opět vnímá všechny tři body a snaží se je vnímat. Tím se kotníky srovnají a zároveň se jemné protáhne Achillova šlacha.

3. Využijte balónu. Pokud nevlastníte overball (malý míček na cvičení), můžete použít i klasický měkký dětský míč. Nicméně doporučuje se spíše overball, který je lehký. Pořizovací cena není nijak závratná a vy jej můžete pak používat například při sezení na židli jako podpěra beder. Dítě si lehne na záda, míček se umístí mezi kotníky a točí jím až se dotkne jednoho z chodidel a vydá se na druhou stranu. Pozor bedra musí být u tohoto cviku přilepena k podložce.

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1